Έδωσε τη λύση ο Λάζαρος: 1-0 στην πρεμιέρα ο Ολυμπιακός

Super League 1 26 Αυγούστου 2018, 23:38

Ο Ολυμπιακός έκανε -έστω και δύσκολα- το καθήκον του στην πρεμιέρα της Σούπερ Λιγκ, νικώντας στο "Γ. Καραϊσκάκης" τον Λεβαδειακό με 1-0, στο παιχνίδι που έκλεισε το πρόγραμμα της Κυριακής.

Οι “ερυθρόλευκοι” μπήκαν έτσι με το δεξί στη νέα περίοδο και θα πάνε πλέον στην Αγγλία με την καλύτερη δυνατή ψυχολογία την ερχόμενη Πέμπτη για τον επαναληπτικό με τη Μπέρνλι για την πρόκριση στο Γιουρόπα Λιγκ.

Σε ένα μέτριο γενικότερα πρώτο ημίχρονο, οι Πειραιώτες “ξεκλείδωσαν” την άμυνα των φιλοξενούμενων στο δεύτερο ημίχρονο, με μία εξαιρετική εκτέλεση φάουλ του Χριστοδουλόπουλου στο 62′.

Από ‘κει και πέρα οι γηπεδούχοι είχαν και άλλες ευκαιρίες για περισσότερα τέρματα, όμως ο τερματοφύλακας του Λεβαδειακού Εμπασί βρέθηκε σε πολύ καλή βραδιά και κράτησε αυτό το 1-0 με καίριες επεμβάσεις σε προσπάθειες του Καμαρά και του Γκερέρο.

Διαιτητής: Κουμπαράκης (Θράκης)
Βοηθοί:  Βασιλόπουλος (Έβρου) – Τζιώτζιος (Θράκης)
4ος: Εμμανουήλ Σκουλάς (Θεσσαλίας)
Παρατηρητής διαιτησίας: Καρατζάς (Εύβοιας)

Ολυμπιακός (Πέδρο Μαρτίνς): Γιαννιώτης, Ελαμπντελαουί, Μεριά, Βούκοβιτς, Τσιμίκας, Καμαρά, Φορτούνης (87′ Νάτχο), Τοροσίδης (46′ Μπουχαλάκης),Πάρντο (46′ Χασάν), Γκερέρο, Χριστοδουλόπουλος

Λεβαδειακός (Άκης Μάντζιος): Επασί, Τσαμούρης, Κρνέτα (80′ Αντιλεού), Μητρόπουλος, Όμο (71′ Καραχάλιος), Νανγκίς (63′ Σαβαντογκό), Ζησόπουλος, Ντιόγκο, Γιακουμάκης, Σουμπίνιο, Μαρκόβσκι