legea hor

Αφιερώματα

Το athlitiko σας βάζει στο κλίμα του Ευρωπαϊκού πρωταθλήματος Κ20

Η Κρήτη θα έχει την τιμή να φιλοξενήσει το Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα Νέων Ανδρών (Κ20) από το Σάββατο 15 έως την Κυριακή 23 Ιουλίου, σε Χανιά, Ρέθυμνο και Ηράκλειο.

Το athlitiko σας βάζει στο κλίμα του Ευρωπαϊκού πρωταθλήματος, στο οποίο συμμετέχει και η Ελλάδα με βασικό στέλεχος τον Χανιώτη Αντώνη Κόνιαρη. Πριν την έναρξη του Ευρωπαϊκού πρωταθλήματος το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα θα δώσει φιλικά παιχνίδια σε Χανιά και Ρέθυμνο.

Οι αγώνες της α’ φάσης θα γίνουν το διάστημα 15-17 Ιουλίου σε Χανιά (Κλαδισός) και Ρέθυμνο ("Μελίνα Μερκούρη"), ενώ η τελική φάση θα φιλοξενηθεί στο Ηράκλειο ("Δύο Αοράκια" και κλειστό Πανεπιστημίου). Συνολικά στα Χανιά θα γίνουν 12 παιχνίδια για τον Α' (όπου συμμετέχει και η Ελλάδα) και Β' όμιλο και άλλα τόσα ματς θα γίνουν στο Ρέθυμνο για τους ομίλους Γ' και Δ'.

Όσον αφορά τη διοργάνωση οι όμιλοι και το πρόγραμμα έχουν ως εξής:

Α’ όμιλος
Τσεχία, Σουηδία, Γερμανία, Ελλάδα

1η αγωνιστική
Σάββατο 15 Ιουλίου
Κλειστό Κλαδισού – Χανιά
13:45 Σουηδία-Γερμανία
21:15 Τσεχία-Ελλάδα

2η αγωνιστική
Κυριακή 16 Ιουλίου
Κλειστό Κλαδισού – Χανιά
19:00 Γερμανία-Τσεχία
21:15 Ελλάδα-Σουηδία

3η αγωνιστική
Δευτέρα 17 Ιουλίου
Κλειστό Κλαδισού – Χανιά
16:45 Τσεχία-Σουηδία
21:15 Γερμανία-Ελλάδα

Β’ όμιλος
Μαυροβούνιο, Ισλανδία, Γαλλία, Τουρκία

1η αγωνιστική
Σάββατο 15 Ιουλίου
Κλειστό Κλαδισού – Χανιά
16:00 Ισλανδία-Γαλλία
18:15 Μαυροβούνιο-Τουρκία

2η αγωνιστική
Κυριακή 16 Ιουλίου
Κλειστό Κλαδισού – Χανιά
14:30 Γαλλία-Μαυροβούνιο
16:45 Τουρκία-Ισλανδία

3η αγωνιστική
Δευτέρα 17 Ιουλίου
Κλειστό Κλαδισού – Χανιά
14:30 Μαυροβούνιο-Ισλανδία
19:00 Γαλλία-Τουρκία

Γ’ όμιλος
Ουκρανία, Ισραήλ, Λετονία, Λιθουανία

1η αγωνιστική
Σάββατο 15 Ιουλίου
Κλειστό "Μελίνα Μερκούρη" – Ρέθυμνο
14:30 Ουκρανία-Λιθουανία
19:00 Ισραήλ-Λετονία

2η αγωνιστική
Κυριακή 16 Ιουλίου
Κλειστό "Μελίνα Μερκούρη" – Ρέθυμνο
14:30 Λετονία-Ουκρανία
21:15 Λιθουανία-Ισραήλ

3η αγωνιστική
Δευτέρα 17 Ιουλίου
Κλειστό "Μελίνα Μερκούρη" – Ρέθυμνο
16:45 Ουκρανία-Ισραήλ
19:00 Λετονία-Λιθουανία

Δ’ όμιλος
Ιταλία, Σλοβενία, Ισπανία, Σερβία

1η αγωνιστική
Σάββατο 15 Ιουλίου
Κλειστό "Μελίνα Μερκούρη" – Ρέθυμνο
16:45 Σλοβενία-Ισπανία
21:15 Ιταλία-Σερβία

2η αγωνιστική
Κυριακή 16 Ιουλίου
Κλειστό "Μελίνα Μερκούρη" – Ρέθυμνο
16:45 Σερβία-Σλοβενία
19:00 Ισπανία-Ιταλία

3η αγωνιστική
Δευτέρα 17 Ιουλίου
Κλειστό "Μελίνα Μερκούρη" – Ρέθυμνο
14:30 Ιταλία-Σλοβενία
21:15 Ισπανία-Σερβία

Φάση των "16"
(Ηράκλειο)
25.Α1 (πρώτος Α’ ομίλου)-Β4 (τέταρτος Β’ ομίλου)
Τετάρτη 19 Ιουλίου, 21:15 – Κλειστό "Δύο Αοράκια"

26.Α2-Β3
Τετάρτη 19 Ιουλίου, 14:30 – Κλειστό "Δύο Αοράκια"

27.Β2-Α3
Τετάρτη 19 Ιουλίου, 14:30 – Κλειστό Πανεπιστημίου

28.Β1-Α4
Τετάρτη 19 Ιουλίου, 19:00 – Κλειστό Πανεπιστημίου

29.Γ1-Δ4
Τετάρτη 19 Ιουλίου, 16:45 – Κλειστό "Δύο Αοράκια"

30.Γ2-Δ3
Τετάρτη 19 Ιουλίου, 19:00 – Κλειστό "Δύο Αοράκια"

31.Δ2-Γ3
Τετάρτη 19 Ιουλίου, 21:15 – Κλειστό Πανεπιστημίου

32.Δ1-Γ4
Τετάρτη 19 Ιουλίου, 16:45 – Κλειστό Πανεπιστημίου

Προημιτελική Φάση
(Ηράκλειο)
37.Νικητής αγώνα 25 – Νικητής αγώνα 30
Πέμπτη 20 Ιουλίου, 21:15 – Κλειστό "Δύο Αοράκια"

38.Νικητής αγώνα 26 – Νικητής αγώνα 29
Πέμπτη 20 Ιουλίου, 14:30 – Κλειστό "Δύο Αοράκια"

39.Νικητής αγώνα 27 – Νικητής αγώνα 32
Πέμπτη 20 Ιουλίου, 16:45 – Κλειστό "Δύο Αοράκια"

40.Νικητής αγώνα 28 – Νικητής αγώνα 31
Πέμπτη 20 Ιουλίου, 19:00 – Κλειστό "Δύο Αοράκια"

Αγώνες κατάταξης (9-16)
33.Ηττημένος αγώνα 25 – Ηττημένος αγώνα 30
Πέμπτη 20 Ιουλίου, 21:15 – Κλειστό Πανεπιστημίου

34.Ηττημένος αγώνα 26 - Ηττημένος αγώνα 29
Πέμπτη 20 Ιουλίου, 14:30 – Κλειστό Πανεπιστημίου

35.Ηττημένος αγώνα 27 – Ηττημένος αγώνα 32
Πέμπτη 20 Ιουλίου, 16:45 – Κλειστό Πανεπιστημίου

36.Ηττημένος αγώνα 28 – Ηττημένος αγώνα 31
Πέμπτη 20 Ιουλίου, 19:00 – Κλειστό Πανεπιστημίου

Ημιτελικοί
(Ηράκλειο)
47.Νικητής αγώνα 37 – Νικητής αγώνα 39
Σάββατο 22 Ιουλίου, 21:15 – Κλειστό "Δύο Αοράκια"

48.Νικητής αγώνα 38 – Νικητής αγώνα 40
Σάββατο 22 Ιουλίου, 19:00 – Κλειστό "Δύο Αοράκια"

Αγώνες κατάταξης (13-16)
41.Ηττημένος αγώνα 33 – Ηττημένος αγώνα 35
Σάββατο 22 Ιουλίου, 14:30 – Κλειστό "Δύο Αοράκια"

42.Ηττημένος αγώνα 34 – Ηττημένος αγώνα 36
Σάββατο 22 Ιουλίου, 16:45 – Κλειστό "Δύο Αοράκια"

Αγώνες κατάταξης (9-12)
43.Νικητής αγώνα 33 – Νικητής αγώνα 35
Σάββατο 22 Ιουλίου, 14:30 – Κλειστό Πανεπιστημίου

44.Νικητής αγώνα 34 – Νικητής αγώνα 36
Σάββατο 22 Ιουλίου, 16:45 – Κλειστό Πανεπιστημίου

Αγώνες κατάταξης (5-8)
45.Ηττημένος αγώνα 37 – Ηττημένος αγώνα 39
Σάββατο 22 Ιουλίου, 19:00 – Κλειστό Πανεπιστημίου

46.Ηττημένος αγώνα 38 – Ηττημένος αγώνα 40
Σάββατο 22 Ιουλίου, 21:15 – Κλειστό Πανεπιστημίου

Τελικοί
(Ηράκλειο)
Μεγάλος τελικός
Νικητής αγώνα 47 – Νικητής αγώνα 48
Κυριακή 23 Ιουλίου, 21:15 – Κλειστό "Δύο Αοράκια"

Μικρός τελικός
Ηττημένος αγώνα 47 – Ηττημένος αγώνα 48
Κυριακή 23 Ιουλίου, 19:00 – Κλειστό "Δύο Αοράκια"

Θέσεις 15-16
Ηττημένος αγώνα 41 – Ηττημένος αγώνα 42
Κυριακή 23 Ιουλίου, 12:00 – Κλειστό Πανεπιστημίου

Θέσεις 13-14
Νικητής αγώνα 41 – Νικητής αγώνα 42
Κυριακή 23 Ιουλίου, 16:45 – Κλειστό "Δύο Αοράκια"

Θέσεις 11-12
Ηττημένος αγώνα 43 – Ηττημένος αγώνα 44
Κυριακή 23 Ιουλίου, 14:15 – Κλειστό Πανεπιστημίου

Θέσεις 9-10
Νικητής αγώνα 43 – Νικητής αγώνα 44
Κυριακή 23 Ιουλίου, 14:30 – Κλειστό "Δύο Αοράκια"

Θέσεις 7-8
Ηττημένος αγώνα 45 – Ηττημένος αγώνα 46
Κυριακή 23 Ιουλίου, 16:30 – Κλειστό Πανεπιστημίου

Θέσεις 5-6
Νικητής αγώνα 45 – Νικητής αγώνα 46
Κυριακή 23 Ιουλίου, 18:45 – Κλειστό Πανεπιστημίου

Επιμέλεια: Λευτέρης Αντωνακάκης