Χανιώτες Εκτός... Συνόρων

Ολυμπιακός - Αμβούργο 1-1, έπιασε πέναλτι ο Τζολάκης

Για 64 λεπτά αγωνίστηκε ο Κωνσταντίνος Τζολάκης στο φιλικό του Ολυμπιακού με το Αμβούργο. Ο Χανιώτης τερματοφύλακας όχι μόνο διατήρησε το "μηδέν", αλλά έπιασε και πέναλτι.

Το πέναλτι του Γουντ στο 25ο λεπτό απέκρουσε ο Τζολάκης. Ο Ολυμπιακός και το Αμβούργο αναδείχθηκαν ισόπαλοι με 1-1 σε φιλικό προετοιμασίας. Η Ελληνική ομάδα προηγήθηκε με κεφαλιά του Σεμέδο στο 80ο λεπτό, ενώ οι Γερμανοί ισοφάρισαν 7 λεπτά αργότερα με τον Χίντερζεερ.

tzolakis osfp amvourgo

Ο Τζολάκης πέραν του πέναλτι είχε μία ακόμη σωτήρια επέμβαση σε προσπάθεια του Ντούτζακ στο 28ο λεπτό.

Ολυμπιακός (Πέδρο Μαρτίνς): Τζολάκης (64' Σιαμπάνης), Γιάννης Μασούρας, Σεμέδο, παπαδόπουλος, Τσιμίκας, Ανδρούτσος (80' Μπουχαλάκης), Σουρλής (80' Γκιλιέρμε), Ραντζέλοβιτς (80' Σουντανί), Σολδάνο (86' Κάιπερς), Φορτούνης (69' Βαλμπουενά), Ντουρμισάι (76' Γιώργος Μασούρας).