Γ' Εθνική

Ματς-θρίλερ στην Καλαμάτα, άνοδος για Διαγόρα

Ο Διαγόρας Ρόδου, μετά από παιχνίδι-θρίλερ στο γήπεδο του Μεσσηνιακού στην Καλαμάτα, υπέστη "γλυκιά" ήττα από τη "Μαύρη Θύελλα" με 2-1, πανηγυρίζοντας την άνοδο στη Football League.

Με παρακαταθήκη το 1-0 του πρώτου αγώνα στη Ρόδο ο Διαγόρας αν και βρέθηκε πίσω από το γκολ του Γιόνδη στο 47' μπόρεσε να πετύχει το "χρυσό γκολ" στην παράταση, με εκτέλεση φάουλ του Μπουρλάκη στο 110'. Στο 120' ο Μάρκοβιτς έκανε το 2-1, αλλά αποδείχθηκε ότι ήταν... αργά για την Καλαμάτα.

Καθοριστική για την εξέλιξη του αγώνα ήταν η αποβολή του σκόρερ του 1-0, δευτερόλεπτα μετά τους πανηγυρισμούς για το γκολ. Να σημειωθεί ότι στις καθυστερήσεις του αγώνα οι φιλοξενούμενοι διαμαρτυρήθηκαν ότι η μπάλα πέρασε τη γραμμή σε σουτ του Γεωργίου στο δοκάρι, ενώ στο 119' η Καλαμάτα έμεινε με 9, αφού αποβλήθηκε και ο Κάρλος.

Καλαμάτα (Γιάννης Χριστόπουλος): Κασωτάκης, Τσόπελας (83' Χίλγκεν), Φουάσης, Βοσκόπουλος, Αλιατίδης, Ζαχαρόπουλος, Πέριτς, Πινδώνης (109' Αντωνιάδης), Γιόνδης, Μίνγκας (67' Κάρλος), Λαθύρης (79' Μάρκοβιτς).

Διαγόρας Ρόδου (Πέτρος Ρουτζιέρης): Σικαλιάς, Βέρτζος, Παγώνης, Ευαγγελιδάκης, Προβατίδης, Μπαξεβάνος, Μεντί, Πινιώτης (57' Ντουαλά), Δήμας (64' Καρπαθάκης), Γεωργίου (118' Αντωνίου), Γλυνός (100' Μπουρλάκης).

Μπαράζ ανόδου
1οι αγώνες
Αιολικός-Ιωνικός 2-2
56' Τζόρνταν, 78' πέν. Λαμπράκης - 30' Δημακάκος, 82' Γκοτσούλιας

ΠΟ Τρίγλιας-Νέστος Χρυσούπολης 0-0

Νίκη Βόλου-Θεσπρωτός 0-1
29' Β. Κωνσταντινίδης

Διαγόρας-Καλαμάτα 1-0
90+2’ Ντουαλά

2οι αγώνες
Ιωνικός-Αιολικός 2-0
16' αυτ. Μπούζουρας, 38' Κουϊρουκίδης

Νέστος Χρυσούπολης-Τρίγλια 0-1
45' πέν. Ντούγκα

Θεσπρωτός-Νίκη Βόλου 2-0
43', 86' Μπίκας

Καλαμάτα-Διαγόρας 2-1 στην παράταση (1-0 κ.α.)
47' Γιόνδης, 120' Μάρκοβιτς - 110' Μπουρλάκης