Γ' Εθνική

Οι ομάδες που ανέβηκαν στην Β' Εθνική

g-ethnikiΔείτε στους πέντε απ’ τους έξι ομίλους της Γ' εθνικής τις ομάδες που ανέβηκαν στη Football League. Όπως επίσης και αυτές που ανανέωσαν το ραντεβού τους με την Γ’ Εθνική και αυτές που έπεσαν στο τοπικό!

 

Κάποιες από αυτές τις ομάδες θα είναι την νέα σεζόν στο Νότιο όμιλο, αντίπαλοι σίγουρα της Επισκοπής και αν δεν τα καταφέρει στα μπαράζ και του ΑΟΧ. Η μόνη εκκρεμότητα έχει να κάνει με τον όμιλο του Κισσαμικού όπου η τελευταία αγωνιστική αναβλήθηκε και θα γίνει όταν και όποτε την ορίσει η ΕΠΟ. Εκεί για τον τίτλο μάχονται οι Τράχωνες και η Ελευσίνα.

Επίσης από τις ομάδες που ανήλθαν στην Β' εθνική ξεχωρίζει φυσικά η ΑΕΚ που δεδομένα θα είναι στον Νότιο όμιλο, αλλά και η περίπτωση της ιστορικής Λάρισαν ενώ το εισιτήριο πήρε και η ομάδα του πρώην προπονητή του Πλατανιά, Τίμου Καβακά, Λαμία. 

Όσον αφορά την παραμονή από την Κρήτη έχουν ανανεώσει την παρουσία τους στην κατηγορία, ο Κισσαμικός, ο Ηρόδοτος και ο ΠΑΟΚ, ενώ παλεύουν ΠΟΑ, Γιούχτας και Ρούβας, αλλά από αυτές το πιθανότερο είναι μόλις μια να σωθεί. Αντίθετα έπεσαν Ερμής και ΑΟΑΝ. Λογικά η Κρήτη την νέα σεζόν θα έχει στην Γ' Εθνική πέντε (το πολύ έξι) ομάδες από τις οκτώ που είχε φέτος.  

1ος όμιλος
Άνοδος: Αγροτικός Αστέρας
Έμειναν οι: Πανσερραϊκός, Άρης Ακροποτάμου, Εθνικός Αγιονερίου, Ηρακλής Αμπελοκήπων, Έβρος Σουφλίου, Βυζάντιο Κοκκινοχώματος, Ορθέας Ελευθερούπολης
Υποβιβάστηκαν οι: Διγενής Λακκώματος, Δόξα Πετρούσας, Εθνικός Σιδηροκάστρου, Μουδανιά, Μακεδονικός, ΠΑΟ Κοσμίου, Κιλκισιακός, Νέστος Χρυσούπολης.

2ος όμιλος
Άνοδος: ΑΕΛ
Έμειναν οι: Οικονόμος Τσαριτσάνης, Καμπανιακός, Θεσπρωτός, Εθνικός Φιλιππιάδας, Κοζάνη, Πυρσός Γρεβενών, Καστοριά
Υποβιβάστηκαν οι: Δόξα Πενταλόφου, Οδυσσέας Κορδελιού, Δόξα Κρανούλας, ΠΑΣ Πρέβεζας, Κάστορας, Κεραυνός Θεσπρωτικού, Όλυμπος Κέρκυρας, Τηλυκράτης.

3ος όμιλος
Άνοδος: Λαμία
Έμειναν οι: Αχιλλέας Νεοκαισάρειας, Κύμη, Τρίκαλα, Μακροχώρι, Λευκάδια, Δωτιέας Αγιάς, Ρήγας Φεραίος
Υποβιβάστηκαν οι: Μαχητής Τερψιθέας, Νάουσα, Χαλκίδα, Αχιλλέας Δομοκού, Καρδίτσα, Αμπελωνιακός, Πυργετός.

4ος όμιλος
Άνοδος: Ερμιονίδα
Έμειναν οι: Παναργειακός, Καλαμάτα, ΑΕ Καραϊσκάκη, Δόνα Μανωλάδας, Αχαϊκή, Παναρκαδικός, Κόρινθος
Υποβιβάστηκαν οι: ΠΑΟ Βάρδας, Ατρόμητος Αχαΐας, ΑΕ Μεσολογγίου, Μεσσηνιακός, Πανναυπλιακός, Πανόπουλο, Άτης Αιτωλικού, Εθνικός Σαγέικων.

6ος όμιλος
Άνοδος: ΑΕΚ
Έμειναν οι: Κηφισιά, Ηρόδοτος, Ηλυσιακός, Τριγλία Ραφήνας, ΠΑΟ Κρουσσώνα, Μανδραϊκός, Αστέρας Βάρης
Υποβιβάστηκαν οι: Αιγάλεω, Περιστέρι, Περαμαϊκός, Πανναξιακός, Άγιος Νικόλαος, Ερμής Ζωνιανών, Θύελλα Ραφήνας.