Ασπάλαθος

Με "καρέ" ξεκίνησε το παρθενικό του "ταξίδι" ο Ασπάλαθος

Στο παρθενικό του "ταξίδι" στα τοπικά πρωταθλήματα της ΕΠΣ Χανίων, ο Αθλητικός Αυτοοργανώμενος Σύλλογος Ασπάλαθος ξεκίνησε με εντυπωσιακό "καρέ" στην Αγία Μαρίνα, κερδίζοντας την τοπική ομάδα με 4-1 και μάλιστα με ανατροπή, καθώς βρέθηκε να χάνει στα πρώτα λεπτά του αγώνα

Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν πολύ νωρίς στον αγώνα, όμως ο Ασπάλαθος γύρισε το ματς πριν το ημίχρονο με δύο γκολ, ενώ με ακόμα δύο στο δεύτερο μέρος κατάφερε να "κλειδώσει" τη πρώτη του νίκη στο φετινό πρωτάθλημα της Γ' Κατηγορίας. Αξίζει να αναφερθεί ότι αρκετοί φοιτητές του Πολυτεχνείου Κρήτης -και όχι μόνο- ακολούθησαν την προσπάθεια των συμφοιτητών τους μέχρι το γήπεδο της Αγ. Μαρίνας.

Ο Μαρκετάκης μόλις στο 4' έδωσε το προβάδισμα στην Αγ. Μαρίνα με κοντινό πλασέ, με τη φιλοξενούμενη ομάδα να ισοφαρίζει τον αγώνα με ατομική ενέργεια και πλασέ στη γωνία από τον Παππά στο 23' (1-1) και τον Καριμπίδη με νέο σουτ να κάνει το 1-2 στο 32'.

Στο 57' ο Καρούσος ανέβασε τη διαφορά στα δύο γκολ με αριστερό σουτ για το 1-3, για να γράψει το τελικό αποτέλεσμα στο 70' ο Παππάς με το δεύτερο προσωπικό του τέρμα στον αγώνα. Σε εξαιρετική μέρα βρέθηκε ο γκολκίπερ του Ασπαλάθου, Μπαρδάνης, που όποτε χρειάστηκε επενέβη σωστά στις επιθέσεις της Αγ. Μαρίνας.

Αγ. Μαρίνα (Κώστας Ηλιάκης): Αυγουστιανάκης, Γ. Χατζηνικολάου, Τεπερίδης, Γωνιωτάκης, Μαρκετάκης, Χ. Χατζηνικολάου, Μανωλακάκης, Μπαλαντινάκης (85' Μαστοράκης), Λυτινάκης (60' Μιχελακάκης), Δουρουντάκης, Κουντουράκης (51' Ράντεφ)