Football League

Με Ψαχνά ο ΑΟΧ - Με Φωστήρα η Επισκοπή

 

Τον Ηρακλή Ψαχνών των Μηνά Τζανή και Τάσου Τριανταφύλλου (εκτός έδρας) θα αντιμετωπίσει ο Α.Ο.Χανιά στην πρεμιέρα της Φούτμπολ Λιγκ. Η κλήρωση που έγινε την Πέμπτη (5/9) το μεσημέρι στα γραφεία της διοργανώτριας, έβγαλε ζευγάρι Επισκοπή-Φωστήρα, για την 1η αγωνιστική. Δείτε πότε είναι το Κρητικό ντέρμπι και όλο το πρόγραμμα του ομίλου.

Με μια δύσκολη αποστολή θα ξεκινήσει τις υποχρεώσεις του στο νέο πρωτάθλημα της Β’ εθνικής, ο Α.Ο. Χανιά ο οποίος στην πρεμιέρα θα αντιμετωπίσει εκτός έδρας τον Ηρακλή Ψαχνών, όπως προέκυψε από την κλήρωση που έγινε την Πέμπτη (5/9) το μεσημέρι στα γραφεία της διοργανώτριας.

Ο Ηρακλής ο οποίος θα αγωνιστεί φέτος για τρίτη σερί χρονιά στην Football League, προβάλει ως ένα από τα φαβορί του ομίλου για την τετράδα των πλέι-οφ ανόδου, έχοντας μάλιστα έντονο το Κρητικό στοιχείο στο ρόστερ του, αφού το καλοκαίρι απέκτησε τον πρώτο σκόρερ της Γ’ εθνικής Τάσο Τριανταφύλλου που πέρυσι αγωνίστηκε στην Επισκοπή, ενώ "έκλεψε" μέσα από τα χέρια του ΑΟΧ τον Μηνά Τζανή που τα τελευταία χρόνια αγωνιζόταν στον Πλατανιά.  

Επίσης πριν την έναρξη της διαδικασίας, η Ένωση έκανε δεκτό το αίτημα του Δήμου Χανίων και του Α.Ο.Χανιά σε σχέση με το γήπεδο Περιβολίων, ώστε να μην συμπίπτουν οι εντός έδρας αγώνες του Πλατανιά με εκείνους του ΑΟΧ για να μην καταπονείται ο χλοοτάπητας.

Το πρώτο εντός έδρας ματς για τον ΑΟΧ είναι την 2η αγωνιστική με αντίπαλο τον Φωκικό, ενώ εκείνο το Σαββατοκύριακο 5-6 Οκτωβρίου ο Πλατανιάς αγωνίζεται στο πλαίσιο της 7ης  αγωνιστικής του Super League στο Ηράκλειο με τον Εργοτέλη.

 

Στη συνέχεια τον ΑΟΧ περιμένει μια πολύ δύσκολη τριάδα αγώνων με Παναχαϊκή εκτός έδρας, Ολυμπιακό Βόλου εντός και Πανηλειακό στο Πύργο.

Από την άλλη η έτερη ομάδα που εκπροσωπεί την Κρήτη στο πρωτάθλημα, Επισκοπή θα ξεκινήσει τις δικές της υποχρεώσεις με δυο εντός έδρας παιχνίδια. Στην πρεμιέρα που ως γνωστό θα διεξαχθείς τις 29 του μήνα κληρώθηκε να αντιμετωπίσει στο ΔΑΚ Γάλου τον κακό της δαίμονα πέρυσι στο πρωτάθλημα της Γ’ εθνικής Φωστήρα από τον οποίο ηττήθηκε δυο φορές και μάλιστα με το ίδιο σκορ 2-0. Την 2η αγωνιστική η ομάδα του Κώστα Ανυφαντάκη θα αντιμετωπίσει τον Ηρακλή Ψαχνών, ενώ την 3η αγωνιστική θα παίξει εκτός έδρας με τον επίσης γνώριμο από πέρυσι Αχαρναϊκό στο Μενίδι. Με τα μεγάλα φαβορί του ομίλου Παναχαϊκή και Ολυμπιακό Βόλου η Επισκοπή θα παίξει την 1οη και την 11η αγωνιστική σε Πάτρα και Ρέθυμνο αντίστοιχα.

Το κρητικό ντέρμπι ανάμεσα σε Επισκοπή και Α.Ο.Χανιά θα διεξαχθεί την 8η αγωνιστική στο Ρέθυμνο και αντίστοιχα την 21η αγωνιστική στα Χανιά, ενώ το πολυαναμενόμενο ντέρμπι Παναχαϊκή - Ολυμπιακός Βόλου θα γίνει την 6η αγωνιστική.

 

Δείτε ολοκληρωμένη την κλήρωση του Νοτίου Ομίλου της Φούτμπολ Λιγκ:

ΝΟΤΙΟΣ ΟΜΙΛΟΣ

1η αγωνιστική
Ηρακλής Ψαχνών - ΑΟ Χανιά
Επισκοπή - Φωστήρας
Φωκικός - Καλλιθέα
Αχαρναϊκός - Παναιγιάλειος
Παναχαϊκή - Αστέρας Μαγούλας
Βύζας Μεγάρων - Πανηλειακός
Ολυμπιακός Βόλου - Γλυφάδα

2η αγωνιστική
Επισκοπή - Ηρακλής Ψαχνών
ΑΟ Χανιά - Φωκικός
Φωστήρας - Αχαρναϊκός
Καλλιθέα - Παναχαϊκή
Παναιγιάλειος - Βύζας Μεγάρων
Αστέρας Μαγούλας - Ολυμπιακός Βόλου
Πανηλειακός - Γλυφάδα

3η αγωνιστική
Ηρακλής Ψαχνών - Φωκικός
Αχαρναϊκός - Επισκοπή
Παναχαϊκή - ΑΟ Χανιά
Βύζας Μεγάρων - Φωστήρας
Ολυμπιακός Βόλου - Καλλιθέα
Γλυφάδα - Παναιγιάλειος
Πανηλειακός - Αστέρας Μαγούλας

4η αγωνιστική
Αχαρναϊκός - Ηρακλής Ψαχνών
Φωκικός - Παναχαϊκή
Επισκοπή - Βύζας Μεγάρων
ΑΟ Χανιά - Ολυμπιακός Βόλου
Φωστήρας - Γλυφάδα
Καλλιθέα - Πανηλειακός
Παναιγάλειος - Αστέρας Μαγούλας

5η αγωνιστική
Ηρακλής Ψαχνών - Παναχαϊκή
Βύζας Μεγάρων - Αχαρναϊκός
Ολυμπιακός Βόλου - Φωκικός
Γλυφάδα - Επισκοπή
Πανηλειακός - ΑΟ Χανιά
Αστέρας Μαγούλας - Φωστήρας
Παναιγιάλειος - Καλλιθέα

6η αγωνιστική
Βύζας Μεγάρων - Ηρακλής Ψαχνών
Παναχαϊκή - Ολυμπιακός Βόλου
Αχαρναϊκός - Γλυφάδα
Φωκικός - Πανηλειακός
Επισκοπή - Αστέρας Μαγούλας
ΑΟ Χανιά - Παναιγιάλειος
Φωστήρας - Καλλιθέα

7η αγωνιστική
Ηρακλής Ψαχνών - Ολυμπιακός Βόλου
Γλυφάδα - Βύζας Μεγάρων
Πανηλειακός - Παναχαϊκή
Αστέρας Μαγούλας - Αχαρναϊκός
Παναιγιάλειος - Φωκικός
Καλλιθέα - Επισκοπή
Φωστήρας - ΑΟ Χανιά

8η αγωνιστική
Γλυφάδα - Ηρακλής Ψαχνών
Ολυμπιακός Βόλου - Πανηλειακός
Βύζας Μεγάρων - Αστέρας Μαγούλας
Παναχαϊκή - Παναιγιάλειος
Αχαρναϊκός - Καλλιθέα
Φωκικός - Φωστήρας
Επισκοπή - ΑΟ Χανιά

9η αγωνιστική
Ηρακλής Ψαχνών - Πανηλειακός
Αστέρας Μαγούλας - Γλυφάδα
Παναιγιάλειος - Ολυμπιακός Βόλου
Καλλιθέα - Βύζας Μεγάρων
Φωστήρας - Παναχαϊκή
ΑΟ Χανιά - Αχαρναϊκός
Φωκικός - Επισκοπή

10η αγωνιστική
Αστέρας Μαγούλας - Ηρακλής Ψαχνών
Πανηελιακός - Παναιγιάλειος
Γλυφάδα - Καλλιθέα
Ολυμπιακός Βόλου - Φωστήρας
Βύζας Μεγάρων - ΑΟ Χανιά
Παναχαϊκή - Επισκοπή
Αχαρναϊκός - Φωκικός

11η αγωνιστική
Ηρακλής Ψαχνών - Παναιγιάλειος
Καλλιθέα - Αστέρας Μαγούλας
Φωστήρας - Πανηλειακός
ΑΟ Χανιά - Γλυφάδα
Επισκοπή - Ολυμπιακός Βόλου
Φωκικός - Βύζας Μεγάρων
Παναχαϊκή - Αχαρναϊκός

12η αγωνιστική
Καλλιθέα - Ηρακλής Ψαχνών
Παναιγιάλειος - Φωστήρας
Αστέρας Μαγούλας - ΑΟ Χανιά
Πανηλειακός - Επισκοπή
Γλυφάδα - Φωκικός
Ολυμπιακός Βόλου - Αχαρναϊκός
Βύζας Μεγάρων - Παναχαϊκή

13η αγωνιστική
Ηρακλής Ψαχνών - Φωστήρας
ΑΟ Χανιά - Καλλιθέα
Επισκοπή - Παναιγιάλειος
Φωκικός - Αστέρας Μαγούλας
Αχαρναϊκός - Πανηλειακός
Παναχαϊκή - Γλυφάδα
Ολυμπιακός Βόλου - Βύζας Μεγάρων