Β' ΕΠΣ Χανίων

Ιδανική πρεμιέρα για τα Κεραμειά (pics)

Έχοντας πολύ καλό πρόσωπο σε όλη τη διάρκεια του αγώνα τα Κεραμειά νίκησαν δίκαια με 2-0 την ΑΕ Κυδωνίας και πήραν προβάδισμα πρόκρισης από τον 4ο όμιλο του Κυπέλλου Χανίων.

Η ομάδα του Πέτρου Γιανναράκη έδειξε από το ξεκίνημα την ανωτερότητά της και στο πρώτο ημίχρονο έστειλε τρεις φορές την μπάλα στα δοκάρια της εστίας του Καρλή, με τους Μίντζα (1’ και 19’) και Μεντάκη (7’).

kouklakis niaounakis panigirismoi

Ο σκόρερ του 1-0 Κουκλάκης δέχεται τα συγχαρητήρια από τον Νιαουνάκη

Το γκολ τελικά ήρθε στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου και συγκεκριμένα στο 53’ όταν ο Μπεϊνόγλου εκτέλεσε το κόρνερ και ο προωθημένος Κουκλάκης με σουτ στην κίνηση άνοιξε το σκορ για τους γηπεδούχους.

mentakis panigirismoi gia 2 0

Οι πανηγυρισμοί για το 2-0 που ξεκίνησε από εξαιρετική προσπάθεια του Μεντάκη

kalampalikis panigirismoi gia 2 0

Δεν πανηγύρισε το γκολ που πέτυχε κόντρα στην πρώην ομάδα του ο Καλαμπαλίκης

Το 2-0 έγινε στο 67’ όταν ο εκ των κορυφαίων των νικητών Μεντάκης έκανε… κούρσα προς την περιοχή και πλάσαρε τον εξερχόμενο Καρλή, ο οποίος απέκρουσε, αλλά ο επερχόμενος Καλαμπαλίκης σε κενή εστία πλάσαρε σωστά, σκοράροντας κόντρα στην πρώην ομάδα του.

Οι φιλοξενούμενοι, που κατά πάσα πιθανότητα θα αγωνίζονται τη νέα σεζόν στην Α’ Κατηγορία λόγω της διαφαινόμενης αποχώρησης του Άρη Βουκολιών, έδειξαν επηρεασμένοι από τις απουσίες που είχαν.

Οι φάσεις του αγώνα
1' Πριν συμπληρωθεί το πρώτο λεπτό ο Μεντάκης έκανε ωραία προσπάθεια από τα δεξιά και έβγαλε σέντρα στον Μίντζα, που έκανε την κεφαλιά για να βρει λίγο την μπάλα ο Καρλής και να προσκρούσει στη συνέχεια στο οριζόντιο δοκάρι.
4' Σέντρα του Μπεϊνόγλου, ο Τσιτσιριδάκης προσπάθησε να διώξει η μπάλα "χτύπησε" στον Καλαμπαλίκη και ο Καρλής απέκρουσε.
6' Φάουλ του Τσιτσιριδάκη ο Νιαουνάκης δεν μπορεί να μπλοκάρει αλλά απομακρύνει τον κίνδυνο ο Ι. Νταμαδάκης.
7' Εκτέλεση φάουλ του Μπεϊνόγλου κεφαλιά του Μεντάκη η μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι.
19' Σέντρα του Καλαμπαλίκη για τον Μίντζα, που σουτάρει δυνατά έξω από την περιοχή και η μπάλα βρίσκει στο οριζόντιο δοκάρι και καταλήγει άουτ.
29' Ωραία μπαλιά του Μαρινάκη στην πλάτη της άμυνας για τον Μίντζα, το σουτ του οποίου αποκρούει δύσκολα ο Καρλής.
40' Καλή εκτέλεση κόρνερ του Μπεϊνόγλου, ο Καλαμπαλίκης "σπάει" την μπάλα με το κεφάλι προς τα έξω, όπου ο Μπαμπουνάκης κάνει το δυνατό σουτ και από το σώμα του Χριστοδουλάκη η μπάλα καταλήγει κόρνερ.
42' Σέντρα του Καλαμπαλίκη κεφαλιά του Μεντάκη μπλόκαρε ο Καρλής.
53' ΓΚΟΛ: Ακόμα ένα καλά εκτελεσμένο κόρνερ από τον Μπεϊνόγλου, ο Κουκλάκης με σουτ στην κίνηση σκοράρει στο ντεμπούτο του με τα Κεραμειά (1-0).
67' ΓΚΟΛ: Εξαιρετική ατομική προσπάθεια του Μεντάκη, που αποφεύγει στο σπριντ τον Σφυριδάκη και πλασάρει τον εξερχόμενο Καρλή, που απέκρουσε, αλλά η μπάλα πήγε παράλληλα στον Καλαμπαλίκη, που σε κενή εστία πλάσαρε για το 2-0, σημειώνοντας κι αυτός γκολ στο ντεμπούτο του με τον ΑΟΚ κόντρα στην πρώην ομάδα του.
79' Σέντρα του Μεντάκη σουτ του Μαρινάκη μέσα από την περιοχή άουτ.
87' Φάουλ του Δημητρογιαννάκη μπλόκαρε σταθερά ο Νιαουνάκης.