Χάλης

Χάλης-Α.Ε. Κυδωνίας 3-1 (photos)

xalis-ae kydonias 3-1

Με τον Μίριαν Μπέιντο σε... τρελά κέφια ο Χάλης πήρε τη νίκη με 3-1 επί της Α.Ε. Κυδωνίας, "ανασαίνοντας" βαθμολογικά.

Από την άλλη για την Ένωση ήταν η τέταρτη συνεχόμενη ήττα και η τρίτη σε ισάριθμα ματς με τον Γιώργο Μπονατάκη στο "τιμόνι".

Σε ένα αρκετά δυνατό ματς οι γηπεδούχοι πήραν τη νίκη με χατ-τρικ του Μπέιντο (38', 44', 56'), ενω ο Καλαμπαλίκης απλά μείωσε για το τελικό 3-1 (76').

Στο 53' οι νικητές έμειναν με δέκα παίκτες λόγω δεύτερης κίτρινης που αντίκρισε ο Μουστάκας για χέρι, με την αριθμητική ισορροπία να αποκαθίσταται στο 65' όχι λόγω αποβολής, αλλά εξαιτίας του τραυματισμού του τερματοφύλακα Π. Γεωργανά. Οι τρεις αλλαγές είχαν γίνει για την Α.Ε. Κυδωνίας κι έτσι κάτω από τα δοκάρια πήρε θέση ο Μπ. Κοκολάκης. Οι φιλοξενούμενοι μάλιστα ολοκλήρωσαν το ματς με εννιά παίκτες, αφού αποβλήθηκε με 2η κίτρινη στο 79' ο Σφυριδάκης.

Το φωτορεπορτάζ από το Χάλης-Α.Ε. Κυδωνίας

Το "φιλμ" του αγώνα

34' Απίστευτη ευκαιρία για τον Χάλη. Σε σουτ του Τωμαδάκη ο Γεωργανάς δεν συγκρατεί τη μπάλα, αλλά ο Μουστάκας σε κενή εστία πλασάρει άουτ.
38' ΓΚΟΛ: Με ιδανική εκτέλεση φάουλ ο Μπέιντο στέλνει τη μπάλα στο "παραθυράκι" της εστίας του Γεωργανά για το 1-0.
44' ΓΚΟΛ: Από σέντρα του Καραγιαννίδη ο Μπέιντο με κεφαλιά κάνει το 2-0.
53' ΚΟΚΚΙΝΗ: Ο Μουστάκας στέλνει τη μπάλα στα δίχτυα αλλά αντικρίζει τη δεύτερη κίτρινη για χέρι.
56' ΓΚΟΛ: Έπειτα από ατομική ενέργεια του Ηλιάκη ο Μπέιντο θα "κρεμάσει" τον Γεωργανά για το 3-0.
76' ΓΚΟΛ: Εκτέλεση φάουλ του Τζούγκαρη, η μπάλα φτάνει στον Καλαμπαλίκη, που με σουτ μειώνει στο τελικό 3-1.
79' ΚΟΚΚΙΝΗ: Ο Σφυριδάκης δέχεται τη δεύτερη κίτρινη για δυνατό μαρκάρισμα στον Τωμαδάκη.
79' Ο Σκευοφύλαξ εκτελεί φάουλ η μπάλα "τραντάζει" το οριζόντιο δοκάρι και στην επαναφορά ο Τωμαδάκης τη στέλνει στο ίδιο σημείο με κεφαλιά!
85' Ο Κοκολάκης ενεργεί θετικά δύο φορές σε τετ-α-τετ με τον Ηλιάκη.
86' Φάουλ του Αποστολάκη αποκρούει ο Μπόζης.

Διαιτητής: Χρυσός
Βοηθοί: Μαρκετάκης-Μαραγκουδάκης

Χάλης (Σπύρος Γαλάνης): Μπόζης, Μπουλταδάκης, Καραγιαννίδης (78' Τσουβαλάκης), Βακάκης, Σταφύλοβ (61' Σκευοφύλαξ), Κουφάκης, Τωμαδάκης, Ποντικάκης, Μουστάκας, Μπέιντο (71' Ν. Αγγέλου), Ηλιάκης.

Α.Ε. Κυδωνίας (Γιώργος Μπονατάκης): Π. Γεωργανάς, Ι. Γεωργανάς (61' Μπάχα), Τσιτσιριδάκης, Τζούγκαρης, Σφυριδάκης, Ι. Ελευθερίου (61' Μπ. Κοκολάκης), Πογκοσιάν (46' λ.τρ. Καλαμπαλίκης), Αποστολάκης, Αντ. Καλογεράκης, Μάρακας, Ντουντουλάκης.