Άμιλλα

Με νίκη της Άμιλλας ολοκληρώθηκε η 24η αγωνιστική

Στο παιχνίδι που "έριξε" την αυλαία της 24ης αγωνιστικής στη Β' Κατηγορία, η Άμιλλα πήρε τη νίκη απέναντι στα Σφακιά με 5-2 και ανέβηκε στους 37 βαθμούς, δύο πίσω από τον 7ο Ήφαιστο.

Τα Σφακιά μπορεί να έχουν υποβιβαστεί μαθηματικά, έκαναν όμως και σε αυτό το παιχνίδι μία αξιοπρεπή εμφάνιση και έβαλαν δύσκολα στην Άμιλλα, για τουλάχιστον μία ώρα που έμειναν μέσα στο παιχνίδι, μετά τη μείωση του σκορ σε 2-1.

Χαρακτηριστικό για την Άμιλλα πάντως ότι και τα τέσσερα τέρματα τα πέτυχαν ποδοσφαιριστές κάτω 18 ετών, με τον Κολομπάκη να σκοράρει δύο φορές μάλιστα ενώ για τα Σφακιά, ντεμπούτο σε αυτό το παιχνίδι έκανε και ο νεαρός τερματοφύλακας Μανώλης Δεληγιαννάκης (15 ετών) προερχόμενος από την Ακαδημία, τον οποίο χρησιμοποίησε ο προπονητής του Μανώλης Τζωρτζάκης στο δεύτερο ημίχρονο.

Η Άμιλλα από νωρίς κατάφερε να προηγηθεί στο παιχνίδι, με τον νεαρό Λευτέρη Παγωνάκη που έκανε το 1-0 στο 10', ενώ ο Μαυριγιαννάκης πήρε το ριμπάουντ μετά από σουτ του Μπιτσάκη και έγραψε το 2-0 στο 38'.

Τα Σφακιά λίγο μετά την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου πέτυχαν γκολ με κεφαλιά του Ι.Ι. Τζωρτζάκη και ξαναμπήκαν στο παιχνίδι αφού μείωσαν σε 2-1 το σκορ.

Στη συνέχεια η Άμιλλα σκόραρε εκ νέου με τον... βενιαμίν της ομάδας, τον Κοντεκά που σημείωσε το 3-1 στο 60', ένα γκολ που αμφισβητούν πάντως τα Σφακιά, για να γίνει και το 4-1 με σκόρερ σε αυτή την περίπτωση έναν άλλο νεαρό, τον Κολομπάκη στο 75'.

Τα Σφακιά μείωσαν σε 4-2 με σουτ του Μπολιώτη πέντε λεπτά αργότερα, όμως με σκόρερ ξανά τον Κολομπάκη στο 88' η Άμιλλα "σφράγισε" το "τρίποντο" στην Αγία Μαρίνα (5-2).

Άμιλλα (Μάκης Σωφρόνογλου): Κούλλα, Κτιστάκης, Σταφυλαράκης, Κολομπάκης, Σταυρουλάκης (70' Νοδάρας), Λ. Παγωνακης, Μαυρομμάτης, Κισσανάκης (60' Βεριβάκης), Κοντεκάς, Μπιτσάκης, Μαυριγιαννάκης

Σφακιά (Μανώλης Τζωρτζάκης): Σφηνιαδάκης (55' Εμ. Δεληγιαννάκης), Σκουλούδης, Σ. Τζωρτζάκης, Μπολιώτης, Ι. Εμ. Τζωρτζάκης, Παπαδάκης (70' Γλεντούσης), Ι.Ι. Τζωρτζάκης, Σφηνιάς, Μανουσέλης (55' Καγιαδάκης), Κουτρουμπάς, Δουρουντάκης