legea hor

Ήφαιστος Χανίων

Ζερβουδάκης-Ανδρεαδάκης: Για πρώτη φορά αντίπαλοι μετά την κοινή τους πορεία

Ιδιαίτερο ήταν το παιχνίδι της 7ης αγωνιστικής ανάμεσα στον Ήφαιστο και τον Θησέα, τις δύο ομάδες που πήραν δηλαδή την άνοδο από τη Γ' στη Β΄ Κατηγορία τη φετινή σεζόν.

Στους πάγκους των δύο ομάδων βρέθηκαν δύο καλοί φίλοι και προπονητές που πορεύτηκαν μαζί τα τελευταία χρόνια όπου είχαν κοινή πορεία στην ομάδα του Πανακρωτηριακού και πιο συγκεκριμένα για τρία έτη. Από την μία για τον Ήφαιστο ο Γιώργος Ζερβουδάκης και από την άλλη για τον Θησέα ο Βαγγέλης Ανδρεαδάκης, με τον πρώτο ωστόσο να επικρατεί στο τέλος του αγώνα με 2-1.

Από την περυσινή περίοδο οι δυο τους συνεχίζουν σε διαφορετικά "στρατόπεδα", ενώ φέτος η στρογγυλή... θεά τους επεφύλλασε να τεθούν αντίπαλοι στο πρωτάθλημα της Β' Κατηγορίας.

Με αφορμή τη συνάντηση τους μέσα στο γήπεδο το athlitiko συνομίλησε με τους δύο τεχνικούς που μας σχολίασαν αρχικά τον αγώνα και εν συνεχεία το δικό τους συναίσθημα που βρέθηκαν αντίπαλοι για 90 λεπτά μέσα στο γήπεδο. Παρακάτω μπορείτε να διαβάστε τι μας δήλωσαν:

Αναλυτικά οι δηλώσεις του Γιωργου Ζερβουδάκη έχουν ως εξής«Ήταν ένα οριακό παιχνίδι για εμάς και βαθμολογικά αλλά και γιατί προερχόμασταν από μία ήττα σε ένα ντέρμπι. Επιβαλλόταν να πατήσουμε στα πόδια μας και να επιστρέψουμε άμεσα στις νίκες διότι σε κάθε άλλη περίπτωση θα μέναμε πίσω. Γνωρίζαμε ότι ο αντίπαλος θα μας περιμένει στην αρχή δίνοντας μας χώρο να πάρουμε την πρωτοβουλία των κινήσεων και προσπαθώντας να χτυπήσει στο τρανζίσιον. Μπήκαμε αποφασισμένοι και προετοιμασμένοι, δημιουργήσαμε πολλές ευκαιρίες και θα μπορούσαμε να έχουμε βάλει και άλλα γκολ στο πρώτο ημίχρονο.  Όταν προηγηθήκαμε και πέρασαν δεύτερο επιθετικό υπήρξε και ο τραυματισμός του Κουράκη παράλληλα  και ήταν λογική η αναταραχή μέχρι να βρούμε τα πατήματα μας στο νέο αμυντικό μας δίδυμο χωρίς όμως να μας δημιουργήσουν κάποια φάση σε εκείνο το χρονικό διάστημα. Στο δεύτερο ημίχρονο ελέγχαμε απόλυτα το ρυθμό του παιχνιδιού και το δεύτερο γκολ ήρθε τελειώνοντας ουσιαστικά το παιχνίδι. Οταν μείναμε με παίκτη λιγότερο με την αποβολή του Βλαχάκη, περάσαμε τρία αμυντικά χαφ με την είσοδο του Κοντεκάκη και τον Καλέλλη με τον Νικολακάκη στην επίθεση και θα μπορούσαμε να κάνουμε και άλλα γκολ σπαταλώντας πολλές ευκαιρίες. Η μείωση του σκορ ήρθε ουσιαστικά σε νεκρό χρόνο.

Για τα συναίσθηματα: «Η συνάντηση μου σαν ανταγωνιστή κόντρα σε ένα σπουδαίο άνθρωπο και καλό μου φίλο ήταν δύσκολη, ο Βαγγέλης με βοήθησε πολύ στα πρώτα μου προπονητικά βήματα και ότι πετυχαίνω το οφείλω σε εκείνο και τον μέντορα μου το Βασίλη Παπαδάκη . Είμαστε για 90' ανταγωνιστές και όχι αντίπαλοι, ποτέ δεν θα δω τον Βαγγέλη σαν αντίπαλο μου. Παίξαμε και οι δύο για το καλό των ομάδων μας. Ο Βαγγέλης είναι αυτός που έγραψε το όνομα του με χρυσά γράμματα στην ιστορία του μεγάλου Θησέα και έχει σαν στόχο τα επόμενα χρόνια να τον φτάσει εκεί που του αξίζει. Είμαι σίγουρος ότι στο τέλος θα τα καταφέρει. Επί τη ευκαιρία θέλω να τον ευχαριστήσω δημόσια για όλα όσα μου έχει προσφέρει αυτά τα πέντε χρόνια που είναι δίπλα μου».

Οι δηλώσεις του Βαγγέλη Ανδρεαδάκη έχουν ως εξής: « Είμαστε μία ομάδα με ιστορία 60 χρόνων. Έχουμε βάλει συγκεκριμένους στόχους για φέτος και θα πορευτούμε με αυτούς. Για το παιχνίδι αναλαμβάνω την ευθύνη της ήττας και της κακής παρουσίας μας. Θέλω να δώσω συγχαρητήρια στην ομάδα του φίλου μου Γιώργου, καθώς ήταν αυτή που το ήθελε περισσότερο και στο τελος επικράτησε δίκαια.

Με το Γιώργο ζήσαμε ξεχωριστές στιγμές στα τρία χρόνια συνεργασίας μας με τον Πανακρωτηριακό, είναι ένας άνθρωπος που αγαπάει το ποδόσφαιρο. Αυτό που με εντυπωσίασε είναι ο τρόπος που διαβάζει τα ματς και στο πόσο δεκτικός ήταν στο να ακούσει και να μάθει πράγματα που δεν είχαν να κανουν μόνο με το ποδόσφαιρο, αλλά και με τη ζωή. Στη ζωή μας οι νίκες και οι ήττες έρχονται και παρέρχονται, αυτό που μένει είναι μέσα από το ποδόσφαιρο να φτιάχνεις φιλίες που να αντέχουν στο χρόνο».