Α' ΕΠΣ Χανίων

Επέστρεψε ξανά στον δρόμο των επιτυχιών

Μετά την ήττα στον τελικό του Κυπέλλου Χανίων και την ισοπαλία με τον Ποσειδώνα Καμισιανών/Ραπανιανών την προηγούμενη εβδομάδα, το ΣΥΝΚΑ ξαναμπήκε στον δρόμο των επιτυχιών.

Για την 30η αγωνιστική η ομάδα του Θανάση Κολιτσιδάκη επικράτησε στην Αγία Μαρίνα για δεύτερη φορά φέτος του Γρανίτη -μετά το Κύπελλο- με 3-1 αυτή τη φορά και έκανε ακόμα ένα βήμα προς την κατάκτηση του τίτλου. Πάντα στο +12 από τον 2ο Πανακρωτηριακό στη βαθμολογία οι πρωτοπόροι.

Το ΣΥΝΚΑ βρέθηκε να προηγείται με 0-2 στο πρώτο 20λεπτο, βάζοντας από νωρίς τις βάσεις για τη νίκη. Από φάουλ του Μποτωνάκη, ο Κομπογεννητάκης πέτυχε το 0-1 στο 4', ενώ στο 19' από ενέργεια και σέντρα του Βαρδάκη, ο Βεστάκης ξαναβρήκε δίχτυα και διπλασίασε τα τέρματα του ΣΥΝΚΑ (0-2). Στη συνέχεια ακολούθησε το δοκάρι του Γανωτή στο 26'.

Αντί για το 0-3, έγινε τελικά το 1-2 με τον Κοκάκη να μειώνει για λογαριασμό του Γρανίτη στην εκπνοή του ημιχρόνου, δίνοντας νέο ενδιαφέρον στην αναμέτρηση.

Στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου ο Μποτωνάκης με εκτέλεση φάουλ έστειλε τη μπάλα στο δοκάρι (51') για να έρθει τελικά το 1-3 στο 77', όταν από ομαδική συνεργασία των Γιακουμάκη, Μποτωνάκη, Γανωτή, ο τελευταίος ήταν εκείνος που έσπρωξε τη μπάλα στα δίχτυα του Μελισσινού.

Από τον Γρανίτη εύχονται τα καλύτερα και ταχεία ανάρρωση στους Μανώλη Κυριακάκη και Λεωνίδα Νικολουδάκη μετά το τροχαίο που είχαν την περασμένη εβδομάδα.

Γρανίτης (Γιώργος Μπονατάκης): Τερεζάκης, Μπουρμπάκης, Κατσαρός, Καστρινάκης (30' λ.τρ. Παπαδόπουλος), Καγλαντζής, Δασκαλάκης (80' Κουτουλάκης), Κουλάκης, Μαυρεδάκης, Μιχ. Περράκης (60' Μπεριάδης), Κοκάκης, Πατρικάκης

ΣΥΝΚΑ (Θανάσης Κολιτσιδάκης): Βλαχάκης, Κομπογεννητάκης, Δημήτρης, Βαρδάκης, Ταταράκης, Ζντράβκοβιτς, Γανωτής (84' Ψαράκης), Μποτωνάκης, Μάνικος (46' Γιακουμάκης), Περδικάκης (78' Σοφούλης), Βεστάκης