Άρης Σούδας

Ισόπαλο (1-1) το ντέρμπι στη Σούδα

Ισόπαλοι με σκορ 1-1 αναδείχτηκαν στην κοινή τους έδρα, Αρης Σούδας και Απόλλων στο πλαίσιο της 9ης αγωνιστικής για την Α’ ΕΠΣ Χανίων.

Οι δύο ομάδες προσπάθησαν για το καλύτερο, με τον Απόλλωνα να υποχρεώνεται να παίξει με παίκτη λιγότερο για μία σχεδόν ώρα (συμπεριλαμβανομένων και των καθυστερήσεων), αφού στο 38ο λεπτό έχασε με απευθείας κόκκινη κάρτα, την οποία υπέδειξε ο Πέτρος Τσαγκαράκης, τον Γαλανίδη, ο οποίος έσπρωξε τον Τσιμπρικίδη.

Σε εκείνο το σημείο, οι τυπικά φιλοξενούμενοι ήταν μπροστά στο σκορ από το γκολ που είχε πετύχει στο 29’ ο Βακαλουνάκης μετά την εκτέλεση φάουλ του Γαλανίδη.

Μετά την αποβολή και ειδικότερα στο β’ ημίχρονο, ο Αρης, έχοντας το αριθμητικό πλεονέκτημα, έψαξε και βρήκε το 1-1 χάρη στο γκολ του Γαλανάκη από την ασίστ του Μιχαλόπουλου στο 52’, ένα αποτέλεσμα που δεν άλλαξε μέχρι το τέλος.

Παρ’ όλα αυτά, ο Απόλλων θα μπορούσε να στεφθεί νικητής όταν στο 85’ η προσπάθεια από τον Μάνο Ψαράκη σταμάτησε στο δοκάρι της εστίας του Αρη Σούδας.

Διαιτητής: Τσαγκαράκης
Βοηθοί: Σινιοράκης-Κομισοπούλου

Αρης Σούδας (Νίκος Μαναρώλης): Βροντάκης, Στεφανίδης, Σούλιαρης, Παντελακάκης (55’ Φέζγκα), Μπακογιάννης, Ροκάκης (59’ λ.τρ. Τσέκοβ), Στρατουδάκης, Μιχαλόπουλος (79’ Γαβαλάς), Τσιμπρικίδης (87’ Ψαρουδάκης), Παπαθανασίου, Γαλανάκης

Απόλλων (Μάνος Βεργανελάκης): Κουκλάκης, Γκούντελος, Γαλανίδης, Καραμπινάκης, Μπιζάτης, Μπαργιάμι (80’ Κελέσης), Γανωτής, Ταταράκης, Κένγκα (62’ Μποντούρι), Βακαλουνάκης (50’ Παπαδάκης, λ.τρ. 52’ Χρυσός), Ψαράκης Μάνος