Απόλλων

Επιστροφή στις επιτυχίες (pics)

Στον δρόμο των επιτυχιών επέστρεψε ο Απόλλων μετά από δύο αγωνιστικές χωρίς νίκη. Η ομάδα του Μάνου Βεργανελάκη επικράτησε του ΑΣ Απτέρων με 4-1 ως τυπικά φιλοξενούμενη στο γήπεδο της Σούδας για την 7η αγωνιστική της Α' ΕΠΣΧ.

Οι "μπλε" διατηρούνται έτσι κοντά στις πρώτες θέσεις της βαθμολογίας με 16 βαθμούς, όσους έχουν οι Άρης Σούδας και Μινώταυρος στη 2η θέση.

apollon goal

ganotis

Γανωτής (πάνω) και Μποντούρι (κάτω) ήταν οι σκόρερ των 3 από τα 4 τέρματα του Απόλλωνα

bodouri

gountelos

Μεγάλος πρωταγωνιστής με δύο γκολ και μία ασίστ ήταν ο Κώστας Γανωτής, ανοίγοντας το σκορ από το σημείο του πέναλτι στο 15' (0-1). Στο 20' ο Μποντούρι επιχείρησε ένα σουτ από μακρινή απόσταση με την μπάλα να βρίσκει στο δοκάρι και να καταλήγει άουτ, όμως πέντε λεπτά αργότερα σημάδεψε σωστά. Από ωραία προσπάθεια του Ψαράκη, με γυριστό σουτ στην κίνηση, έγραψε το 0-2 αρκετά νωρίς, σκορ με το οποίο ολοκληρώθηκε και το πρώτο μέρος.

Πολύ νωρίς στην επανάληψη έγινε το 0-3. Ο Γανωτής αφού προχώρησε κάποια μέτρα με τη μπάλα στα πόδια, με ένα πολύ όμορφο φαλτσαριστό σουτ έστειλε τη μπάλα σε ένα σημείο που ήταν δύσκολο να αντιδράσει ο Κοζωνάκης. Από τα δικά του πόδια, ήρθε μάλιστα στο 60' το 0-4, με τον Μπιζάτη αυτή τη φορά να χρίζεται σκόρερ με κεφαλιά.

Το γκολ τις τιμής για τα Άπτερα σημειώθηκε πέντε λεπτά πριν από την ολοκλήρωση του 90λέπτου, με τον Αλ. Τσικουδάκη να σκοράρει ερχόμενο από τον πάγκο και να διαμορφώνει το τελικό 1-4.

Άπτερα (Γιάννης Χαζηράκης): Κοζωνάκης, Νησωτάκης, Νικολούλιας (70' Αθανασίου), Λαβράνος, Κουναλάκης, Τσόλης, Β. Σελενίτσα (82' Σελέκος), Τζ. Σελενίτσα, Παρδαλάκης (68' Π. Τσικουδάκης), Μαρινάκης, Πατερίτσας (73' Αλ. Τσικουδάκης)

Απόλλων (Μάνος Βεργανελάκης): Παγιαλάκης, Ταταράκης, Γκούντελος, Μπιζάτης, Καραμπινάκης, Γανωτής (78' Παπαδάκης), Μπαριάμι (75' Κοκκινιάς), Α. Ψαράκης (64' Χρυσός), Κένγκα, Μποντούρι (69' Παγωνάκης), Βακαλουνάκης