plastigka

A' Τοπικό- Γενικά

Θρίαμβος τίτλου στο Ακρωτήρι - "Οξυγόνο" για Τιτάνα, Γρανίτη, Κορωνίδα

Με εντυπωσιακό τρόπο ο Πανακρωτηριακός έστειλε "μήνυμα" τίτλου στο ντέρμπι με τον Αρη Σούδας (5-0), μετρώντας πλέον αντίστροφα (τέσσερις βαθμοί σε τέσσερα παιχνίδια) για τη στέψη!

Η ομάδα του Ακρωτηρίου με εντυπωσιακή εκκίνηση στο ματς και εκπληκτικό πρώτο ημίχρονο μπόρεσε να "σπάσει" το αήττητο σερί 28 αγώνων του Αρη Σούδας. Μόνος στη 2η θέση βρίσκεται πια ο Απόλλων, που νίκησε στο Κολυμπάρι τον μαχητικό Ποσειδώνα με σκορ 5-2.

Στην "ουρά" σπουδαίας βαθμολογικής σημασίας νίκες πανηγύρισαν ο Τιτάν (4-0 την ΑΕ Κυδωνίας) και ο Γρανίτης (2-0 τη Δόξα), ενώ "φιλί-ζωής" πήρε και η Κορωνίδα, επικρατώντας στο ντέρμπι παραμονής με 2-0 του Παγχανιακού/ΔΑΑΟΧ.

Στον πόντο μείωσε τη διαφορά της από τον 5ο Μινώταυρο η εξαιρετική φέτος Θύελλα, επικρατώντας με 1-0 στο Καστέλι.

Εντυπωσιακό σκορ σημειώθηκε στη Σούδα με τον Ηρακλή Νεροκούρου να επικρατεί με 5-4 των Απτέρων.

Στο ματς των 18:00 ο Ικαρος νίκησε εκτός έδρας τη Δάφνη (2-1) και σε αυτό των 19:00 η Σπάθα νίκησε τον Κρ. Αστέρα (2-0).

Αναλυτικά:

30ή αγωνιστική
Κορωνίδα-Παγχανιακός/ΔΑΑΟΧ 2-0
Απτερα-Ηρακλής Νεροκούρου 4-5
Γρανίτης-Δόξα Παχιανών 2-0
Πανακρωτηριακός-Αρης Σούδας 5-0
Ποσειδών Κ.Ρ.-Απόλλων 2-5
Θύελλα-Μινώταυρος 1-0
Τιτάν-ΑΕ Κυδωνίας 4-0
Δάφνη-Ικαρος Μουρνιών 1-2
Σπάθα-Κρ. Αστέρας 2-0

Η ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ

Θέση
Ομάδες
ΑγώνεςΝίκεςΙσοπαλίεςΉττεςΔ.Τ.Γκολ υπέρΓκολ κατάΠόντοι
1 Πανακρωτηριακός 30 27 2 1 93 110 17 83
2 Απόλλων Αγ. Ιωάννη 30 23 6 1 60 76 16 75
3 Άρης Σούδας 30 22 6 2 54 76 22 72
4 Ίκαρος Μουρνιών 30 18 4 8 16 52 36 58
5 Μινώταυρος 30 13 7 10 11 44 33 46
6 Θύελλα Καλάθενων 30 14 3 13 -5 37 42 45
7 Σπάθα 30 13 5 12 1 51 50 44
8 Κρ. Αστέρας 30 12 8 10 14 51 37 44
9 Ηρακλής Νεροκούρου 30 12 6 12 18 72 54 42
10 Δόξα Παχιανών 30 11 4 15 -13 38 51 37
11 Τιτάν 30 9 7 14 -17 35 52 34
12 Α.Ε. Κυδωνίας 30 10 3 17 -34 39 73 33
13 Γρανίτης 30 9 8 13 -12 48 60 32
14 Παγχανιακός - ΔΑΑΟΧ 30 8 7 15 -21 24 45 31
15 Κορωνίδα 30 7 7 16 -31 28 59 28
16 Ποσειδώνας Καμ. - Ραπ. 30 7 6 17 -26 43 69 27
17 Άπτερα 30 4 6 20 -42 38 80 18
18 Δάφνη 30 1 5 24 -66 23 89 8

 * Γρανίτης - 3

Η επόμενη αγωνιστική (31η)
Κυριακή 14 Απριλίου
(11:00)
Αρης Σούδας-Απτερα
Ικαρος Μουρνιών-Γρανίτης
Μινώταυρος-Σπάθα
ΑΕ Κυδωνίας-Ποσειδών Κ.Ρ.

(16:00)
Παγχανιακός/ΔΑΑΟΧ-Ηρακλής Νεροκούρου
Κρ. Αστέρας-Πανακρωτηριακός
Θύελλα-Τιτάν
Απόλλων-Δάφνη

(19:00)
Δόξα Παχιανών-Κορωνίδα

Τελευταία ενημέρωση 21.00