legea hor

Δόξα Παχιανών

Ξέσπασμα της Δόξας και πρώτα "χαμόγελα" στα Παχιανά (pics)

Η νίκη είχε χαρακτηριστεί μονόδρομος για τη Δόξα απέναντι στην ΑΕ Κυδωνίας και οι παίκτες της φρόντισαν να το "δείξουν" και εντός αγωνιστικού χώρου πόσο πολύ ήθελαν τους τρεις βαθμούς, τους οποίους κατέκτησαν με επιβλητικό τρόπο και "γεμάτη" εμφάνιση (4-0).

Το γρήγορο γκολ του πρωτοεμφανιζόμενου σε εντεκάδα των γηπεδούχων Κουβαριτάκη στο 2' έδωσε άλλο… αέρα στην ομάδα των Παχιανών, που στη συνέχεια "σπατάλησε" πολλές ευκαιρίες (είχε και δοκάρι με τον Χατζημαρινάκη) για το 2-0. Τελικά τα γκολ ήρθαν στο δεύτερο ημίχρονο για την ομάδα του Χρήστου Παπαδογιάννη που "ξέσπασε" πανηγυρίζοντας την πρώτη της νίκη έπειτα από πέντε σερί ήττες στο πρωτάθλημα και μία στο Κύπελλο Χανίων.

Doxa Goal 3

Doxa Goal 5

Η "εικόνα" του αγώνα

Μόλις στο 2' από κόρνερ του Καλιοντζάκη ο Κουβαριτάκης με κεφαλιά άνοιξε το σκορ (1-0), ενώ στο 15' το σουτ του Χατζημαρινάκη μπλόκαρε ο Γεωργανάς. Οι φιλοξενούμενοι είχαν υποψία ευκαιρίας στο 28' με τον Μιχάκη, ενώ η Δόξα συνέχισε να απειλεί "αγγίζοντας" και δεύτερο γκολ. Στο 32' από τη σέντρα του Χριστοφή ο Μαρκοδούνας με κεφαλιά εξ επαφής έστειλε την μπάλα λίγο έξω από την εστία. Δύο λεπτά μετά ο Ι. Κοκολάκης προωθήθηκε από το δεξί άκρο της άμυνας και επιχείρησε ένα μακρινό σουτ, η μπάλα πήρε περίεργη τροχιά και ο Σκευοφύλαξ με δυσκολία απέκρουσε. Στο 37' οι γηπεδούχοι είχαν δοκάρι σε πλασέ του Χατζημαρινάκη μέσα από την περιοχή, μετά από το γύρισμα του Καλιοντζάκη. Στο 41' ο Μαρκοδούνας έβγαλε στην πλάτη της άμυνας για τον Κουβαριτάκη, που σούταρε εκτός περιοχής για να αποκρούσει ο Γεωργανάς, που επενέβη θετικά και στο 43' σε σουτ του Ανωμεριανάκη. Η Δόξα έχασε νέα σπουδαία ευκαιρία για το 2-0 στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων του ημιχρόνου όταν ο Κουβαριτάκης αστόχησε σε τετ-α-τετ με τον Γεωργανά.

Markodounas Dimitrogiannakis1

Doxa Goal 6

Doxa Goal 7

Στο δεύτερο ημίχρονο η ομάδα των Παχιανών συνέχισε στους ίδιους ρυθμούς με τη διαφορά ότι ήταν πιο αποτελεσματική. Στο 48' από πάσα του Ανωμεριανάκη ο Μαρκοδούνας μέσα από την περιοχή με σουτ έστειλε την μπάλα άουτ, ενώ στο 56' από κόρνερ του Καλιοντζάκη και κεφαλιά του Μαρκοδούνα ο Γεωργανάς μπλόκαρε την μπάλα με δεύτερη προσπάθεια.

Τελικά το 2-0 έγινε στο 60' όταν από τάκλινγκ του Κουβαριτάκη ο Μαρκοδούνας έγινε κάτοχος της μπάλας, απέφυγε τον Γεωργανά και πλάσαρε σε κενή εστία. Η μόνη επικίνδυνη επίσκεψη των φιλοξενούμενων στα αντίπαλα "καρέ" σημειώθηκε στο 62' όταν από σέντρα του Νικολαΐδη ο Κατσουλάκης βρέθηκε σε πλεονεκτική θέση αλλά δεν μπόρεσε να βρει την μπάλα. Στο 65' οι παίκτες της Δόξας συνεργάστηκαν ωραία με τον Χατζημαρινάκη να περνάει κάθετη πάσα στον Κουβαριτάκη που γύρισε την μπάλα στον Περράκη, ο οποίος με σουτ μέσα από την περιοχή έκανε το 3-0. Οι γηπεδούχοι συνέχισαν να ψάχνουν κι άλλα γκολ και στο 67' απείλησαν με τον Καλιοντζάκη, το σουτ του οποίου μπλόκαρε ο Γεωργανάς.

Στο 75' τελικά νέα ωραία συνεργασία των παικτών της Δόξας με τον Ανωμεριανάκη να πασάρει στον Κληρονόμο που με "τακουνάκι" έστρωσε στον Χατζημαρινάκη, ο οποίος πλάσαρε σωστά για το 4-0. Τρία λεπτά αργότερα ο Χατζημαρινάκης πήγε να "ανταποδώσει" την "ασίστ" στον Κληρονόμο, αλλά ο Γεωργανάς απέκρουσε το σουτ του τελευταίου. Ο γκολκίπερ της Ένωσης αρνήθηκε και δεύτερο γκολ στον Χατζημαρινάκη στο 88'. Στο 91' ο Σκευοφύλαξ απέκρουσε σε εκτέλεση φάουλ του Λούπου και λίγα δευτερόλεπτα μετά από κόρνερ του Κατσουλάκη έδιωξε με τη βοήθεια του δοκαριού.

Διαιτητής: Γιουματζίδης
Βοηθοί: Κωσταμένα-Τσιλίκας

Δόξα Παχιανών (Χρήστος Παπαδογιάννης): Σκευοφύλαξ, Κουκουτσάκης (53' Κουνέτας), Παπαδάκης, Πολάκης, Αναστασόπουλος (11' λ.τρ. Χριστοφής), Χατζημαρινάκης, Ανωμεριανάκης, Περράκης, Καλιοντζάκης (76' Γκιόκα), Κουβαριτάκης, Μαρκοδούνας (73' Κληρονόμος).

ΑΕ Κυδωνίας (Γιώργος Σπαράκης): Γεωργανάς, Ι. Κοκολάκης, Μπ. Κοκολάκης, Δημητρογιαννάκης (80' Παντελάκης), Λούπου, Παρασκευούδης, Βασιλείου (73' Τουρλίτης), Μάρακας (46' Κατσουλάκης), Αρζίδης (58' Ντουντουλάκης), Νικολαΐδης, Μιχάκης.