Μουντιάλ 2018

Εντυπωσιακή πρεμιέρα για τη Ρωσία

Με ονειρικό τρόπο άρχισε τις υποχρεώσεις της στο Παγκόσμιο Κύπελλο η οικοδέσποινα Ρωσία, που για τον Α' όμιλο επιβλήθηκε 5-0 της Σαουδικής Αραβίας.

Μόλις στο 12' ο Γκαζίνσκι με κεφαλιά άνοιξε το σκορ, για να πετύχει το 2-0 στο 43' ο προερχόμενος από τον πάγκο Τσερίσεφ.

Στο δεύτερο ημίχρονο ακολούθησαν ακόμη τρία γκολ με τον Τζιούμπα να σκοράρει δευτερόλεπτα μετά την είσοδό του στο ματς (71'), τον Τσερίσεβ να σημειώνει το δεύτερο γκολ του στις καθυστερήσεις (90+1') και τον Γκολόβιν να βάζει το "κερασάκι στην τούρτα" λίγο αργότερα με εκτέλεση φάουλ (90+5').

Ρωσία: Ακινφέεβ, Φερνάντες, Κουτέποβ, Ιγκνασέβιτς, Ζιρκόβ, Γκασίνσκι, Ζόμπνιν, Σαμέντοβ (64' Κουζιάεβ), Γκολόβιν, Τζαγκόεβ (24' λ.τρ. Τσερίσεβ), Σμολόβ (70' Τζιούμπα)

Σαουδική Αραβία: Αλ Μαϊούφ, Αλμπουραΐκ, Ομ. Χαουσαουί, Οσ. Χαουσαουί, Αλ Σαχρανί, Οταΐφ (64' Αλ Μουαλάντ), Αλ Νταουσαρί, Αλ Φαράτζ, Αλ Τζασάμ, Αλ Σεχρί (73' Αλ Καϊμπρί), Αλ Σαχλαουί (84' Ασίρι)