ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ

Συνεχίζει χειρότερα... Νέα ταπείνωση για Εθνική

Η Εθνική ομάδα μετά από μία νέα απογοητευτική εμφάνιση στο ΟΑΚΑ, γνώρισε μία ακόμα ήττα στα προκριματικά του Ευρωπαϊκού πρωταθλήματος, αυτή τη φορά από την Αρμενία με 3-2.

Από πολύ νωρίς τα πράγματα γίνονται πλέον πολύ δύσκολα για την ελληνική ομάδα στον όμιλο και μένει να φανεί ποια θα είναι η αντίδραση στα επόμενα παιχνίδια που ακολουθούν, αρχής γενομένης από αυτό με τη Φινλανδία εκτός έδρας.

Οπως και στα προηγούμενα παιχνίδια με Ιταλία και Βοσνία, η Ελλάδα "πλήρωσε" το ξεκίνημα στο πρώτο ημίχρονο, αφού εκεί δέχτηκε δύο γκολ, με "δράστες" των Αρμένιων τους Καραπετιάν (8') και Γκαζαριάν (33').

Η συνέχεια μέχρι την ανάπαυλα ήταν ανάλογη με την Ελλάδα να μην μπορεί να πλησιάσει με αξιώσεις την αντίπαλη, εστία.

Το γρήγορο γκολ του Ζέκα στην επανάληψη, στο 55', έδωσε αέρα στα πόδια των παικτών μας που προσπάθησαν να ανατρέψουν τα δεδομένα, χωρίς όμως αυτό να αποδειχτεί αρκετό.

Το τρίτο τέρμα που πέτυχαν οι φιλοξενούμενοι στο 74' με τον Μπαρσεγκιάν, με κοντινό σουτ, έβαλε ουσιαστικά... τελεία στο ματς, με τον Φορτούνη να διαμορφώνει απλώς το τελικό 2-3 με ένα εκπληκτικό σόλο, περνώντας όλη την άμυνα της Αρμενίας στο 87'.

Κίτρινες Κάρτες: Πέλκας (19'), Μκρτιάν (30'), Καραπετιάν (70'), Ζέκα (73'), Παπασταθόπουλος (76'), Μασούρας (81')

Ελλάδα (Άγγελος Αναστασιάδης): Βλαχοδήμος, Σιόβας, Παπασταθόπουλος, Κούτρης, Μαυρίας (17' Κότσιρας), Ζέκα, Σάμαρης (75' Σιώπης), Μασούρας, Πέλκας (68' Κολοβός), Φορτούνης, Κουλούρης.

Αρμενία (Αρμέν Γκιουλμπουνταχιάντς): Αϊραπετιάν, Χαρογιάν, Γκριγοριάν Α., Μκρτσιάν (55' Χοφσεπιάν), Γκαζαριάν (83' Αβετισιάν), Μπαρσεγκιάν, Χοφνανισιάν Α., Μιχιταριάν, Χαμπαρτσουμιάν, Καραπετιάν (71' Μπαμπαγιάν), Ισκανιάν