ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ

"Καθάρισε" με την πρόκριση ο Ολυμπιακός

Ο Ολυμπιακός ήταν πολύ καλός, νίκησε άνετα 4-0 τη Λουκέρνη και ουσιαστικά "καθάρισε" με την πρόκριση στα πλέι οφ του Europa League.

Οι "ερυθρόλευκοι" πραγματοποίησαν εξαιρετική εμφάνιση και ο επαναληπτικός απέκτησε τυπικό χαρακτήρα. Θα μπορούσαν, μάλιστα, να σημειώσουν περισσότερα τέρματα. Οι Πειραιώτες μπήκαν δυνατά στο παιχνίδι και στο 10’ ο Χριστοδουλόπουλος με κεφαλιά άνοιξε το σκορ, ενώ η συνέχεια ήταν ανάλογη και στο 33’ ο ίδιος παίκτης με κοντινό πλασέ έκανε το 2-0. Τρία λεπτά αργότερα ο Γκερέρο σημείωσε το 3-0, που ήταν και το αποτέλεσμα του πρώτου μέρους.

Στην επανάληψη η ομάδα του Μάρτινς είχε και πάλι τον έλεγχο και στο 55’ στάθηκε άτυχη, καθώς το φάουλ του Φορτούνη σταμάτησε στο δοκάρι. Ο 26χρονος μέσος, μάλιστα, είχε άλλο ένα δοκάρι στο 70’ με σουτ μέσα από την περιοχή. Στο 84’, ωστόσο, ο Γκερέρο χτύπησε και πάλι για το 4-0.

Ολυμπιακός: Γιαννιώτης, Ελαμπντελαουί, Μιράντα, Βούκοβιτς, Τσιμίκας, Μπουχαλάκης, Καμαρά (91’ Τοροσίδης), Χριστοδουλόπουλος (78’ Βρουσάι), Ποντένσε, Φορτούνης (86’ Φετφατζίδης), Γκερέρο.

Λουκέρνη: Σάλβι, Γκρέτερ, Άλβες, Σμιντ, Σβέγκλερ(58’ Βάργκας), Γκβίλια, Σίντλερ, Βότσα, Σνόιβλι (58’ Σουλτζ), Σουρπφ, Ελέκε (74’ Ντεμασάι).