Α.Ο.Χ. ΚΙΣΣΑΜΙΚΟΣ

Τη "βρήκε" ξανά από τα στημένα... Ηττα αλλά με ευθύνη (και) της διαιτησίας

Οι στημένες φάσεις… πλήγωσαν για ένα ακόμα παιχνίδι τον ΑΟΧ/Κισσαμικό ο οποίος γνώρισε μια πικρή ήττα με σκορ 2-1 από την Παναχαϊκή στο γήπεδο Περιβολίων, χάνοντας έτσι την ευκαιρία να μειώσει τη διαφορά στους 3 βαθμούς από την 3η θέση της βαθμολογίας.

Ο ΑΟΧ/Κισσαμικός θα μπορούσε τουλάχιστον να έχει αποφύγει την δεύτερη διαδοχική ήττα στα Περβόλια, ωστόσο για μια ακόμη φορά αποδείχτηκαν "πληγή" οι στημένες φάσεις. Παρ' όλα αυτά, ειδικότερα το πρώτο γκολ που ξεκίνησε από φάση κόρνερ, ουσιαστικά θα έπρεπε να υποδεχθεί άουτ και να μη δοθεί η ευκαιρία στην Παναχαϊκή να "γεμίσει" την μπάλα στην περιοχή των γηπεδούχων. Γενικά, η διαιτησία του Μιχαηλίδη από τη Βοιωτία αποδείχτηκε κακή, δείχνοντας σε πολύ κακή μέρα.

Gini Fotakis1

ΟΙ ΕΠΙΜΑΧΕΣ ΦΑΣΕΙΣ

Πιο συγκεκριμένα, από το βίντεο της μετάδοσης φαίνεται ότι στο 0-1 η μπάλα βγαίνει καθαρά έξω από τα πόδια του Στεργίδη και ο Μιχαηλίδης με υπόδειξη του β' βοηθού Σοφού δίνει κόρνερ, από το οποίο προέρχεται το γκολ για την Παναχαϊκή.

Στη φάση του πέναλτι που ξεσήκωσε θύελλα διαμαρτυριών από τους φιλοξενούμενους και γενικώς απειλήθηκε σύρραξη ακριβώς με τη λήξη του ημιχρόνου, πάντα από το βίντεο, ο Ξύδας ανατρέπεται καθαρά από τον Βρονταρά, ενώ τη στιγμή της πάσας του Τασιούλη καλύπτεται από αμυντικό.

Με τη λήξη του ημιχρόνου φαίνεται καθαρά μπροστά στα μάτια του κ. Μιχαηλίδη ο Αργυρόπουλος να απωθεί και να ρίχνει κάτω τον Ξύδα. Δεν τον αποβάλλει αλλά του δείχνει κίτρινη κάρτα!

ΤΑ ΓΚΟΛ

Στο 23ο λεπτό λοιπόν ο ΑΟΧ/Κισσαμικός βρέθηκε πίσω στο σκορ όταν από κόρνερ (αν και η μπάλα βγήκε εκτός τελικής γραμμής καθαρά από τα πόδια του Στεργίδη) του Αργυρόπουλου, ο Μωραΐτης με κεφαλιά σημείωσε το 0-1.

Τελικά, το 1-1 για τους γηπεδούχους θα έρθει στις καθυστερήσεις του α' ημιχρόνου όταν ο Ξύδας με πέναλτι που κέρδισε ο ίδιος από τον Βρονταρά στέλνει τη μπάλα στα δίχτυα.

Syrraxi3

Το τελικό 2-1 για την Παναχαϊκή ήρθε στο 57, ξανά από κόρνερ του Αργυρόπουλου και κεφαλιά του Φωτάκη.

Ksydas Goal1

Panaxaiki goal1

ΟΙ ΦΑΣΕΙΣ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

2' Μεγάλη ευκαιρία για το 1-0. Από γύρισμα του Λέο ο Λεμονής από κοντά με πλασέ στέλνει την μπάλα άουτ.
5' Φάουλ του Αργυρόπουλου η μπάλα περνάει απ' όλους, ο Σωτηράκος προσπάθησε να κάνει την προβολή αλλά δεν μπόρεσε να τη βρει με αποτέλεσμα να καταλήξει εκτός εστίας.
16' Φάουλ του Τασιούλη, διαμαρτυρίες για κράτημα στον Σελινιωτάκη, που βρέθηκε στο έδαφος.
23' ΓΚΟΛ: Κόρνερ (αν και η μπάλα βγήκε εκτός τελικής γραμμής καθαρά από τα πόδια του Στεργίδη) του Αργυρόπουλου κεφαλιά του Μωραΐτη και 0-1.
26' Ατομική ενέργεια του Λέο και σουτ από πλάγια θέση η μπάλα περνάει παράλληλα από την εστία.
41' Σουτ του Αργυρόπουλου διώχνει δύσκολα ο Λαζαρίδης.
44' Νέα καλή στιγμή για τον ΑΟΧ-Κισσαμικό. Ατομική προσπάθεια του Λέο και πάσα στον Τασιούλη, το σουτ του οποίου έφυγε λίγο έξω από την εστία
45+3' ΓΚΟΛ: Ο Ξύδας με πέναλτι που κέρδισε ο ίδιος από τον Βρονταρά κάνει το 1-1
47' Μεγάλη ευκαιρία για την Παναχαϊκή, από γύρισμα του Φωτάκη ο Μωραΐτης εξ επαφής πλάσαρε άουτ.
52' Σπουδαία ευκαιρία για το 2-1. Φάουλ του Αρναούτογλου ο Ζιούλης προλαβαίνει την έξοδο του Βρονταρά αλλά στην κεφαλιά του η μπάλα περνάει ελάχιστα έξω από την εστία.
52' Ο Ξύδας πιέζει τον Βρονταρά, που απομακρύνει πάνω στον παίκτη του ΑΟΧ-Κισσαμικού αλλά στη συνέχεια ελέγχει την μπάλα πριν πάρει πορεία προς το τέρμα.
57' ΓΚΟΛ για την Παναχαϊκή, ξανά από κόρνερ του Αργυρόπουλου και κεφαλιά του Φωτάκη (1-2).
59' Σέντρα του Ξύδα κεφαλιά του Παντελάκη άουτ.
84' Μετά από απανωτά λάθη το σουτ του Αργυρόπουλου διώχνει ο Αποστολίδης.
87' Σουτ του Πολίμου μπλοκάρει εύκολα ο Λαζαρίδης.
88' Φάουλ του Βρεττού κεφαλιά του Χαλκιαδάκη η μπάλα μακριά από την εστία.

Διαιτητής: Μιχαηλίδης (ΕΠΣ Βοιωτίας)
Βοηθοί: Ζησιμόπουλος (ΕΠΣ Πειραιά)-Σοφός (ΕΠΣ Βοιωτίας)
4ος διαιτητής: Γκάμαρης (ΕΠΣ Αθηνών)

Κίτρινες κάρτες: Σελινιωτάκης (33'), Λαζαρίδης (34'), Βρονταράς (45'), Αργυρόπουλος (45'), Παντελάκης (45'), Φουρλάνος (71'), Φωτάκης (74'), Πολίμος (87'),

Α.Ο. Χανιά-Κισσαμικός (Γιώργος Πετράκης): Λαζαρίδης, Τόλι, Παντελάκης, Ζιούλης (84' Βρεττός), Αρναούτογλου, Γκίνη, Σελινιωτάκης (68' Αποστολίδης), Λεμονής, Τασιούλης (68' Χαλκιαδάκης), Ξύδας, Λέο.

Παναχαϊκή (Σωκράτης Οφρυδόπουλος): Βρονταράς, Αργυρόπουλος (89' Μουστακόπουλος), Σωτηράκος, Λουμπαρδέας, Μπουτζίκος (68' λ.τρ. Πολίμος), Ντάσιος, Φωτάκης, Φουρλάνος, Στεργίδης (76' Πολυχρόνης), Ελευθεριάδης, Μωραΐτης.