ΕΚΑΣΚ

Οι συμμετοχές σε Έφηβους και Παίδες

Την Κυριακή 16 Σεπτεμβρίου ορίστηκε η έναρξη των αγώνων για τα πρωταθλήματα Εφήβων και Παίδων Β της ΕΚΑΣΚ.

 

Μία εβδομάδα μετά (Σάββατο 22 Σεπτεμβρίου) θα αρχίσει το πρωτάθλημα Παίδων Α. Όπως και για όλες τις διοργανώσεις της Ένωσης η κλήρωση θα πραγματοποιηθεί τη Δευτέρα 27 Αυγούστου και ώρα 17:00.

ΤΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΕΦΗΒΩΝ

Με 21 ομάδες, χωρισμένες σε όμιλο Δύσης και Ανατολής, θα διεξαχθεί το πρωτάθλημα Εφήβων.

Οι ομάδες που θα συμμετάσχουν είναι οι εξής: ΑΓΟΡ, Ακρωτήρι, Αναγέννηση, Ανδρογέας, ΑΟΑΝ, ΑΟΚ Χανιά, ΑΣΚΗΣΗ, Δειλινό, Εργοτέλης, Ηράκλειο, Ηρόδοτος, Ιεράπετρα, Κίσσαμος, Κύδων, Μεσσαρά, Νεάπολη, ΟΑΣΗ, ΟΑΧ, ΟΦΗ, Πεδιάδα, Πλατανιάς.

Οι όμιλοι έχουν ως εξής:

Α' όμιλος (Δύση): ΑΟΚ Χανιά, Κύδων, ΑΓΟΡ, Ακρωτήρι, Κίσσαμος, ΟΑΧ, Πλατανιάς
Β' όμιλος (Ανατολή): Αναγέννηση, ΑΟΑΝ, Ιεράπετρα, ΟΑΣΗ, Πεδιάδα, Νεάπολη, Μεσσαρά

*Οι ομάδες του Ηρακλείου θα τοποθετηθούν στους ομίλους μετά από κλήρωση.

Στη β' φάση προκρίνονται οι δύο πρώτες ομάδες κάθε ομίλου που θα συναντηθούν μεταξύ τους σε Final Four (Α1-Β2, Β1-Α2).

ΤΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΠΑΙΔΩΝ

Με δέκα ομάδες διεξάγεται η Α' Κατηγορία των Παίδων και με 22 η Β' Κατηγορία.

Στην Α' Κατηγορία συμμετέχουν οι εξής ομάδες: Κύδων, Ηράκλειο, Ακρωτήρι, ΑΓΟΡ, Αναγέννηση, ΟΦΗ, Ηρόδοτος, Ανδρογέας, ΑΟΑΝ, ΟΑΧ.

Το πρωτάθλημα είναι δύο γύρων και οι δύο τελευταίες ομάδες θα υποβιβαστούν στη Β' Κατηγορία της επόμενης αγωνιστικής περιόδου.

Στη Β' Κατηγορία δήλωσαν συμμετοχή οι εξής ομάδες: ΑΓΟΡ 2, Ακαδημία Ρεθύμνου, Ανδρογέας 2, ΑΟΚ Χανιά, Γιούχτας, Δειλινό, Εργοτέλης, Ηράκλειο 2, Ηρόδοτος 2, Ιεράπετρα, Κύδων 2, Μεσσαρά, Νεάπολη, ΟΑΣΗ, ΟΑΧ 2, ΟΦΗ 2, ΟΦΣΧ, Πεδιάδα, Πλατανιάς, Σητειακός, Τηγανίτης, Χανιά BC.

Οι ομάδες στην Α' φάση χωρίζονται σε ομίλους ως εξής:

Α' όμιλος (Δύση): ΑΟΚ Χανιά, Πλατανιάς, ΑΓΟΡ 2, ΟΑΧ 2, Χανιά BC, Ακαδημία Ρεθύμνου, ΟΦΣΧ, Κύδων 2
Β' όμιλος (Ανατολή): Σητειακός, Νεάπολη, Πεδιάδα, Ιεράπετρα, ΟΑΣΗ, Δειλινό, Εργοτέλης, Τηγανίτης, Μεσσαρά, Γιούχτας.

Οι υπόλοιπες 2ες ομάδες του Ηρακλείου θα συμπληρώσουν τους ομίλους μετά από κλήρωση και θα συναντηθούν μεταξύ τους σε διπλούς αγώνες σύμφωνα με την κλήρωση και το πρόγραμμα που θα καταρτισθεί.

Η ομάδα που θα τερματίσει πρώτη από κάθε όμιλο προβιβάζεται στην Α' Κατηγορία της επόμενης αγωνιστικής περιόδου.

Από την ΕΚΑΣΚ επισημαίνεται ότι η συμμετοχή της 2ης ομάδας επιτρέπεται, χωρίς όμως να έχει το δικαίωμα να συνεχίσει στη 2η φάση των πρωταθλημάτων καθώς και στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα. Οι πρώτες από κάθε όμιλο, θα αγωνιστούν μεταξύ τους σε μονό αγώνα και η νικήτρια ομάδα θα περάσει στη Β’ φάση.

Στη Β' φάση προκρίνονται τρεις πρώτες ομάδες της Α’ κατηγορίας (Α1, Α2, Α3) και η νικήτρια ομάδα από τον αγώνα μπαράζ της Β κατηγορίας (Β). Οι τέσσερις αυτές ομάδες θα συναντηθούν μεταξύ τους σε Final four (Α1 - Β, A2 - A3).

Η ΠΡΟΚΗΡΥΞΗ