Στίβος

Γκέβλε 2019: Ασημένιο μετάλλιο ο Καραλής

Στο δεύτερο σκαλί του βάθρου στο επί κοντώ ανέβηκε ο Εμμανουήλ Καραλής, στο Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα Κ23, που διεξάγεται στο Γκέβλε της Σουηδίας.

Πρόκειται για το δεύτερο ελληνικό μετάλλιο, μετά το χρυσό του Μίλτου Τεντόγλου στο αγώνισμα του μήκους.

Ο Ελληνας πρωταθλητής κατέκτησε το ασημένιο μετάλλιο περνώντας τα 5.60μ. με την πρώτη προσπάθεια. Ο τελικός για τον νεαρό αθλητή άρχισε με τα 5.40μ., τα οποία πέρασε με τη δεύτερη προσπάθεθα. Στη συνέχεια είχε μία άκυρη στα 5,50μ. και την έγκυρη προσπάθεια στα 5,60μ., που τον έφερε και στο βάθρο. Ακολούθησαν δύο άστοχες προσπάθειες στα 5,65μ. και μία στα 5,70.

Το χρυσό μετάλλιο κατέκτησε ο Γερμανός Μπο Κάντα Λίτα Μπάερε με άλμα στα 5,65μ., ενώ 3ος ήταν ο Γάλλος Τιμπό Κολέ με 5,60μ. (με τη δεύτερη προσπάθεια, ενώ με τη δεύτερη πέρασε τα 5,30 και 5,40 και με την 3η τα 5,50).