Σκάκι

6 "Κρητικά" μετάλλια στα Πανελλήνια Ατομικά Νεανικά Πρωταθλήματα 2019

Έξι μετάλλια ήταν ο απολογισμός των σκακιστών και σκακιστριών από την Κρήτη στα Πανελλήνια Ατομικά Νεανικά Πρωταθλήματα 2019 που έγιναν στην Πάτρα.

Πραγματοποιήθηκαν στην Πάτρα, από τις 25 Ιουνίου ως τις 2 Ιουλίου, τα Πανελλήνια Ατομικά Νεανικά Πρωταθλήματα σκακιού 2019. Διεξήχθησαν σε 5 ηλικιακές κατηγορίες (<8, <10, <12, <14 & <16 ετών) σε αγόρια και κορίτσια. Πήραν μέρος 46 σκακιστές και σκακίστριες από την Κρήτη.

Το κύπελλο της πρώτης θέσης κατέκτησε η Βίβιαν Κοντογιάννη (Ηράκλειο) στην κατηγορία κοριτσιών <8 ετών!

Ασημένιο μετάλλιο πήρε η Αντωνία Καραβιτάκη (Χανιά) στην κατηγορία Κ<12 ετών.

Χάλκινα μετάλλια πήραν η Χρυσή Χασουράκη (Χανιά, Κ<10 ετών), η Ασημένια Τσαπάκη (Ηράκλειο, Κ<12 ετών), η Ευαγγελία Καραβιτάκη (Χανιά, Κ<14 ετών) και ο Βαγγέλης Πατρελάκης (Χανιά, Α<16 ετών).

Καλά πλασαρίσματα όμως μέσα στην δεκάδα πήραν αρκετά άλλα παιδιά.

Στην 4η θέση ήταν η Μιχαέλα Βιανιτάκη (Ηράκλειο, Κ<8) και ο Γιώργος Αντωνιουδάκης (Χανιά, Α<12).

Στην 5η θέση η Ιωάννα Χρυσού (Ρέθυμνο, Κ<8), η Στέλλα Φοινικιανάκη (Ηράκλειο, Κ<14), η Χρυσή Κουκουράκη (Ρέθυμνο, Κ<16), ο Χρήστος Μαρινάκης (Χανιά, Α<16) και ο Γιώργος Σπυριδάκης (Χανιά, Α<8).

Στην 6η θέση ο Παναγιώτης Τζαγκαράκης (Χανιά, Α<14).

Στην 7η θέση η Έλενα Ψαριανού (Χανιά, Κ<8), η Γεωργία Σκαράκη (Χανιά, Κ<12) και η Αριάδνη Κουτσουράκη (Ηράκλειο, Κ<16).

Στην 8η θέση η Ευγενία Πλατσάκη (Χανιά, Κ<10) και ο Μιχάλης Πελαντάκης (Ρέθυμνο, Α<16).

Στην 9η θέση η Ασημένια Χατζηπαναγιώτου (Χανιά, Κ<16) και ο Κυριάκος Φυντριλάκης (Χανιά, Α<14).

Στην 10η θέση η Κατερίνα Κοζύρη (Άγιος Νικόλαος, Κ<10), η Νεφέλη Ματθαιάκη (Ηράκλειο, Κ<16).

Μετά την δεκάδα κατατάχθηκαν τα παρακάτω παιδιά από την Κρήτη:

Ανδρέας Σηφογιαννάκης, Χρήστος Μπροκαλάκης, Ασπασία Δαγκωνάκη, Ραφαήλ Σαράφης, Γιώργος Παπιδάκης, Γιώργος Στράλης, Ειρήνη Εργαζάκη, Ειρήνη Τριπολιτάκη, Βαρβάρα Θεοδωρογλάκη, Καλλιόπη Ορφανάκη, Λάμπρος Χατζηδάκης, Μανόλης Μαυρίδης, Γιάννης Καρτσάκης, Μανόλης Καλαϊτζάκης, Αντώνης Καλαϊτζάκης, Παντελής Γκόγκας, Γιάννος Κουτσουράκης, Αθανάσιος Μαυρίδης, Γιώργος Τερζάκης, Γιώργος Σχετάκης, Ηλίας Κοζύρης, Φίλιππος Παρασκάκης και Γιάννης Θεοδωρογλάκης.