Σκάκι

Διακρίσεις για τους μαθητές - σκακιστές του ΟΑΧ στο σχολικό πρωτάθλημα

Διακρίσεις στο σκάκι σημείωσαν Χανιώτες μαθητές στο πλαίσιο του παγκρήτιου πρωταθλήματος, οι αγώνες του οποίου διεξήχθησαν το περασμένο Σαββατοκύριακο στο Γάζι.

Ειδικότερα, για το θέμα αυτό, ο ΟΑΧ -στον οποίο αγωνίζονται αυτά τα παιδιά- σημειώνει τα εξής:

Σημαντικές διακρίσεις στο σχολικό πρωτάθλημα σημείωσαν οι νεαροί σκακιστές που αγωνίζονται στον ΟΑΧ. Ειδικότερα, σχεδόν όλοι οι μαθητές που πήραν την πρόκριση από το ατομικό σχολικό Δυτ. Κρήτης για το Παγκρήτιο πρωτάθλημα κατάφεραν να ξεχωρίσουν.

Συγκεκριμένα, για την Γ’ Τάξη Δημοτικού, η Ευγενία Πλατσάκη, αναδείχτηκε 1η στη γενική κατάταξη και στα κορίτσια, στην Δ’ Δημοτικού, ο Μάνος Μαυρίδης ήταν 1ος στη γενική ενώ για την Α’ Γυμνασίου ο Θάνος Μαυρίδης στα αγόρια ήταν 1ος στη γενική και η Εριέττα Καλιοντζάκη στα κορίτσια 1η στην κατηγορία της και 2η θέση στην γενική.

Aξιόλογη, επίσης, ήταν η παρουσία για τον Μιχάλη Ζωγράφο στα νήπια που αναδείχτηκε στην 6η θέση. Τέλος, η Μελίνα Νικολοζάκη αναδείχτηκε στη 7η θέση για τη Γ’ Δημοτικού ενώ ο Μιχάλης Χριστοδουλάκης ήταν 12ος για την Στ’ Δημοτικού.
Από εκεί και πέρα, στο ατομικό συμμετείχαν έξι ακόμα παιδιά, οι Γιώργος Καλλιτσάκης και Αντώνης Μαθιουδάκης στα νήπια, Δήμητρα Χασουράκη, Παναγιώτης και Νικόλας Παπαγρηγοράκης για τη B’ Δημοτικού και Μάνος Χασουράκης για τη Β’ Γυμνασίου.

Το Παγκρήτιο διεξήχθη σε ξενοδοχείο στο Γάζι, ενώ οι αγώνες για το ατομικό προηγήθηκαν στα Χανιά. Ακολουθεί το πανελλήνιο που είναι προγραμματισμένο να διεξαχθεί στις 21 και 22 Απριλίου στο Περιστέρι.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα είναι τα εξής:

Ατομικό Σχολικό Δυτικής Κρήτης

• Νήπια
Καλλιτσάκης Γιώργος 10η θέση 3,5/7
Ζωγράφος Μιχάλης 12η θέση 3/7
Μαθιουδάκης Αντώνης 15η θέση 3/7
• B’ Δημοτικού
Χασουράκη Δήμητρα 3η θέση στα κορίτσια 3/7
Παπαγρηγοράκης Παναγιώτης 17η θέση 2/7
Παπαγρηγοράκης Νικόλας 20η θέση 1/7
• Γ' Δημοτικού
Πλατσάκη Ευγενία 3η θέση γενικής και 1η θέση στα κορίτσια 6/7
Νικολοζάκη Μελίνα 3η θέση στα κορίτσια 4/7
• Δ' Δημοτικού
Μαυρίδης Μάνος 2η θέση γενικής 6/7
• Στ’ Δημοτικού
Χριστοδουλάκης Μιχάλης 4η θέση γενικής 3/5
• Α’ Γυμνασίου
Μαυρίδης Θάνος 1η θέση γενικής 4/5
Καλιοντζάκη Εριέττα 3η θέση γενικής και 1η θέση στα κορίτσια 3,5/5
• Β’ Γυμνασίου
Χασουράκης Μάνος 8η θέση 3/7

Παγκρήτιο Ατομικό Σχολικό

• Νήπια
Ζωγράφος Μιχάλης 6η θέση 4,5/7
• Γ’ Δημοτικού
Πλατσάκη Ευγενία 1η θέση γενικής και 1η θέση στα κορίτσια 6/7
Νικολοζάκη Μελίνα 7η θέση στα κορίτσια 3/7
• Δ’ Δημοτικού
Μαυρίδης Μάνος 1η θέση γενικής 6/7
• Στ’ Δημοτικού
Χριστοδουλάκης Μιχάλης 12η θέση γενικής 3,5/7
• Α’ Γυμνασίου
Μαυρίδης Θάνος 1η θέση γενικής 6/7
Καλιοντζάκη Εριέττα 2η θέση γενικής και 1η θέση στα κορίτσια 5/7