legea hor

Σκάκι

Αγωνιστική και οργανωτική επιτυχία για το τουρνουά Rapid "Χανιά – Πάσχα 2017"

Με αγωνιστική και οργανωτική επιτυχία ολοκληρώθηκε την Παρασκευή (21/4) στον πανέμορφο χώρο του Κέντρου Αρχιτεκτονικής Μεσογείου το σκακιστικό τουρνουά Rapid "Χανιά – Πάσχα 2017" που διοργάνωσε ο Ομιλος Αντισφαίρισης Χανίων σε συνεργασία με την ΚΕΠΕΔΗΧ- ΚAM και την Περιφερειακή Ενότητα Χανίων.

Οι αγωνιζόμενοι έδωσαν τον καλύτερό τους εαυτό, με το τουρνουά να επιβεβαιώνει τον υψηλό αγωνιστικό του χαρακτήρα και να χαρίζει σπουδαίες και αμφίρροπες παρτίδες. Παράλληλα, ιδιαίτερο ενδιαφέρον παρουσίασαν οι αγώνες των πιο νεαρών σκακιστών, με αυτούς των νηπίων ειδικότερα να προσφέρουν μια ιδιαίτερη νότα στη διοργάνωση.

ΝΙΚΗΤΗΣ Ο ΣΕΒΑΣΤΙΑΝΟΣ ΠΑΠΑΔΟΓΙΑΝΝΗΣ

Νικητής του τουρνουά, κερδίζοντας το πρώτο χρηματικό έπαθλο, αναδείχτηκε ο Σεβαστιανός Παπαδογιάννης που συνέλλεξε 8 βαθμούς έναντι 7 του Μιχάλη Δαρμαράκη που βρέθηκε στη 2η θέση, ενώ στην 3η υπήρξε ισοβαθμία μεταξύ των Γιάννη Καλογερή και Γιώργου Μυλωνάκη που συγκέντρωσαν 6,5 βαθμούς.

Αντίστοιχα στις γυναίκες, νικήτριες αναδείχτηκαν οι Μαρία-Μυρτώ Καντεράκη και Κατερίνα Αλειφέρη που ισοβάθμησαν στην 1η θέση, ενώ στη 2η κατετάγη η Διονυσία Δημοπούλου.

ΤΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ

ΓΕΝΙΚΗ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ
ΑΝΔΡΩΝ

1ος Παπαδογιάννης Σεβαστιανός 8β.
2ος Δαρμαράκης Μιχαήλ 7β.
3ος Καλογερής Ιωάννης 6,5β. & Μυλωνάκης Γιώργος 6,5β.

ΓΥΝΑΙΚΩΝ

1η Καντεράκη Μαρία-Μυρτώ & Αλειφέρη Κατερίνα 5β.
2η Δημοπούλου Διονυσία

ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ ΚΑΤΩ ΤΩΝ 18
ΑΓΟΡΙΑ

1ος Μαυρίδης Αθανάσιος 6β.
2ος Σηφογιαννάκης Ανδρέας 5,5β.
3ος Τσομπανάκης Στέλιος 4,5β.

ΚΟΡΙΤΣΙΑ

1η Αλειφέρη Κατερίνα 5β.

ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ ΚΑΤΩ ΤΩΝ 16
ΑΓΟΡΙΑ

1ος Τζεμανάκης Νίκος 5,5β.
2ος Βυζιράκης Αντώνης 5,5β.
3ος Βυζιράκης Σταύρος 4,5β.

ΚΟΡΙΤΣΙΑ

1η Χατζηπαναγιώτου Ασημένια 4,5β.

ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ ΚΑΤΩ ΤΩΝ 14
ΑΓΟΡΙΑ

1ος Βουλγαράκης Γιάννης 5,5β.
2ος Παπαδοκωνσταντάκης Χρήστος 5β.
3ος Σαμπάνης Αθανάσιος 4β.

ΚΟΡΙΤΣΙΑ

1η Παπαδοκωνσταντάκη Κατερίνα 4β.

ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ ΚΑΤΩ ΤΩΝ 12
ΑΓΟΡΙΑ

1ος Γαλανάκης Νίκος 5,5β.
2ος Παντελάκης Λευτέρης 5β.
3ος Μαυρίδης Εμμανουήλ 3,5β.

ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ ΚΑΤΩ ΤΩΝ 10
ΑΓΟΡΙΑ

1ος Χριστοδουλάκης Μιχαήλ 4,5β.
2ος Αλειφέρης Γιάννης 4,5β.
3ος Παπαμιχαήλ Παναγιώτης 3,5β.

ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ ΚΑΤΩ ΤΩΝ 8
ΑΓΟΡΙΑ

1ος Γκόγκας Παντελής 8β.
2ος Γιαννούλης Βαγγέλης 6β.
3ος Κωνστανταράκης Στάθης 6β.

ΚΟΡΙΤΣΙΑ

1η Σγουρού Τέρψη 6β.
2η Αγγελάκη Δήμητρα 5β.
3η Ντουσάκη Χαρά & Πάγκαλου Σοφία με 5β.

ΝΗΠΙΑ

1ος θέση Ντερμανάκης Βαγγέλης & Χατζηδάκης Λάμπρος στα αγόρια ενώ στα κορίτσια στην 1η θέση βρέθηκε η Ανδρουλάκη Αναστασία.

Επίσης ένα μεγάλο μπράβο σε όλα τα παιδιά που συμμετείχαν και ήταν τα εξής: Αρχοντάκης Γιάννης, Πατεράκης Γιάννης, Φουντουλάκη Σωτηρία, Μπολουδάκης Γιώργος, Μαραγκουδάκης Βασίλης, Γρηγοράκη Μάγδα, Φουσκιτάκη Δήμητρα, Φουσκιτάκης Νίκος, Παΐζη Μυρσίνη, Αναγνωστάκη Στεφανία, Παπαμιχαήλ Αναστάσιος, Αναγνωστάκη Νεφέλη, Παπαδάκης Αγγελος, Αρτζουχαλτζής Δημήτρης, Χαβρές Λάμπρος, Καντανολέων Λευτέρης.